Foto: cnwimg.com, Imdb.com

Uprostred 70. rokov kokaín zachvátil celú Ameriku. Rozhodne však nebol legálny, a preto sa jednalo o najlukratívnejšiu kriminálnu činnosť. A uprostred tohto všetkého stál on. George Jung.

David Bowie, Eric Clapton, Pablo Escobar a mnoho ďalších, no v neposlednom rade Ted Demme. Tých všetkých mal kokaín omotaných okolo prsta. Pýtate sa kto je Ted Demme? Je to režisér, autor niekoľkých ikonických filmov a obeť paradoxu. V roku 2001 natočil film, ktorý s touto drogou zdieľal názov, no zároveň jej rok na to podľahol. Priblížme si však osud hlavnej postavy jeho posledného diela.

imdb.com/Lorey Sebastian/New Line Cinema

Escobarova pravá ruka, stvárnená jedným z najlepších hercov súčasnej doby. George Jung, muž, ktorý strávil posledné dve dekády svojho života za mrežami. Jazda, ktorá base predchádzala mu zrejme stála za to. Za to všetko, čím si musel prejsť nie len on, ale všetci ktorých poznal a boli mu blízki. V jedinečnom snímku z dielne New Line Cinema ho stvárnil Johnny Depp. Herec, ktorý je ako zrodený pre podobné postavy exotov, kriminálnikov a maniakov.

imdb.com/New Line Cinema

Film Blow, alebo v preklade Kokaín je životopisným, akčným a dramatickým vyobrazením muža, ktorého v sedemdesiatych rokoch poznala celá Amerika. A nie len Spojené štáty, hovoríme o Bolívii, Brazílii, Mexiku a všetkých tajných agentúr, ktoré mu išli po krku. Tento film dostal nomináciu pre samotného režiséra na Krištáľový glóbus počas filmového festivalu v Karlovych Varoch.

Film je adaptáciou na biografiu, ktorú napísal Bruce Porter. Osud Georga Junga sa stal svetovou senzáciou aj napriek tomu, že vďaka svojim činom bol nepriateľom štátu. Prezývaný bol ako Boston George alebo El Americano. Ako už bolo zmienené, Jung veľmi úzko spolupracoval s Escobarom a teda aj s najväčším drogovým kartelom, aký v tom čase existoval. Medellín Cartel, ktorého sa Jung stal súčasťou sa zapísal do histórie ako najikonickejšia drogová základňa všetkých čias.

imdb.com/New Line Cinema

Jung bol svojho času úspešným futbalistom, neskôr mu však zachutilo búriť sa ako proti rodičom, tak aj proti spoločnosti. Začínal len ako príležitostný užívateľ marihuany, neskôr ju však začal predávať, distribuovať a váľať sa vo veľkom množstve peňazí, ktoré mu táto droga zabezpečila. Po pobyte vo väzení sa však dostal k tvrdšej droge, ktorá vynášala omnoho lepšie. Rastlinu koka postavil pred konope a začala sa jeho nezabudnuteľná kariéra.

Osemdesiatky prežil na slobode, bohatý a sfetovaný. Čo sa mu neskôr stalo osudným, pretože vďaka závislosti, ktorú si na droge vybudoval už nebol tak ostražitý. Dostavili sa nepríjemnosti, ktorým predchádzal rozchod s jeho biznis partnerom. Po tých sa však rýchlo spamätal a jeho púť pokračovala. Síce jeho kariéra  neupadala, no čo upadalo, bola jeho zdravá myseľ. Nekončiaci hon po peniazoch ho nakoniec posadil za mreže. V roku 1994 bol chytený v štáte Kansas, kedy sa pokúšal prepašovať 800 kilogramov kokaínu a bol odsúdený na 60 rokov väzenia. Jeho trest však bol skrátený po tom, čo poskytol informácie o významných ľuďoch zo svojej branže a to na 20 rokov.

George Jung bol teda prepustený v roku 2014. Odvtedy verejnosti neprezradil veľa, avšak činy, ktoré si odsedel nikdy neoľutoval. Film Kokaín vykresľuje Jungov život od absolútnych začiatkov až po jeho uväznenie. Po tomto momente naňho jeho dcéra zanevrela, čo bolo vyobrazené aj v tomto snímku. Necelý rok po premiére, ho však prišla do väzenia pozrieť s ospravedlnením: „Prepáč, že som neprišla skôr“.

Pokiaľ máte radi kvalitné a hodnotné životopisné príbehy, určite by ste mu mali dať šancu.

Pozri aj: 6 filmov o drogách a ich nevyspytateľných účinkoch, ktoré mnohým ľuďom zničili život

en.wikipedia.org, imdb.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy