Foto: Instagram (saminthewild_)

Delfíny sa nepodarilo zachrániť.

Približne 100 delfínov zahynulo po tom, ako uviazli na pobreží novozélandských Chathamských ostrovov. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters s odvolaním sa na tamojšie úrady.

Väčšina uhnutých cicavcov uviazla na pobreží ešte počas víkendu, úsilie záchranárov dostať ich späť do vody však komplikovala odľahlosť ostrova, ktorý je od Nového Zélandu vzdialený takmer 500 kilometrov.

Keď prišli záchranári, žilo ich len 26

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sam Wild (@saminthewild_)

Podľa ministerstva na ochranu životného prostredia a kultúrneho dedičstva na pláži uhynulo dokopy 97 delfínov krátkoplutvých (Globicephala macrorhynchus) a tri delfíny z rodu Tursiops.

“Keď sme dorazili, žilo už len 26 delfínov, pričom väčšina vyzerala veľmi vyčerpane,” uviedla predstaviteľka ministerstva Jemma Welchová. Dodala, že týchto 26 jedincov nakoniec utratili, keďže usúdili, že v rozbúrenom mori nemajú šancu prežiť. Takéto hromadné uviaznutia totiž takmer vždy do oblasti prilákajú žraloky modré, priblížila Welchová.

Hromadné uviaznutia morských cicavcov sú na Chathamských ostrovoch pomerne bežné. V roku 1918 tam uhynulo až 1000 zvierat. Čo tento jav spôsobuje, stále nie je známe. Koncom septembra uhynulo v plytkých vodách pri austrálskom pobreží niekoľko stoviek veľrýb. Išlo o jednu z najväčších udalostí tohto druhu na svete.

0
Uložiť článok
Komentovať