foto: Wikimedia

Michaela / / Série
Za cisára, za štát, za krajinu, vodcu či Boha. No v skutočnosti sa bojuje za to, aby bolo dobre len tým, ktorí vedú vojnu na papieri. Vo vojne totiž to umierajú skutoční ľudia.

Nech všetkým bojachtivým obyvateľom našej malej republiky nasledujúce čísla ukážu, že vojna je jeden veľký nezmysel, ktorý v skutočnosti nikdy nemá víťazov, len porazených. 

Kde bolo tam bolo, boli raz dve kráľovstvá. Obe navzájom bojovali, králi si dokazovali, kto má väčšie ego. Jedného dňa však poddaných oboch kráľovstiev jednoducho omrzelo bojovať. Rozhodli sa odložiť zbrane. Ani jeden z panovníkov to však nevedel rozchodiť. Po ich smrti ich pochovali do lesa, bez pôct a náhrobkov. Oboch vyhrabali líšky. Niekto chcel roztriediť kosti oboch kráľov, ale keďže nevedel určiť, ktorá kosť komu patrí, nechal to tak.Veď po smrti je už úplne jedno, kto komu vládol. Táto rozprávka sa možno nikdy nestala. Avšak perfektne vystihuje nezmyselnosť vojny, nepotrebnosť hraníc a vytvárania bariér, ktoré nechceme prekročiť. Nielen pre všetkých, ktorých zaujíma druhá svetová vojna, chceme ukázať zopár čísel, ktoré skvelé vystihujú, aká je vojna v skutočnosti šialenstvo.

Čísla, z ktorých sa vám zatočí hlava

Trenches mannerheim line winter war.png
By Photographic Center of the General Headquarters, via Wikimedia Commons

Druhej svetovej vojny sa celkovo zúčastnilo 61 krajín, pričom spojenci zhodili na územia celkovo 3,4 miliónov ton bômb. Počas vojny bolo zničených 45 percent nemeckých lietadiel, o život prišlo približne 350-tisíc československých obyvateľov, z celkového počtu približne 72 miliónov obetí. Obete sa počítali na milióny. A to by malo byť mementom toho, prečo by sa takéto šialenstvo už nikdy viac nemalo zopakovať.

Najviac trpeli židia

Bundesarchiv Bild 183-35011-0004, KZ Buchenwald, Leichen von Häftlingen.jpg
Bundesarchiv, Bild 183-35011-0004 / CC-BY-SA 3.0 [CC BY-SA 3.0 de], via Wikimedia Commons
O holokauste sa toho popísalo viac než dosť, avšak túto tému si treba neustále pripomínať. Pretože vždy sa nájdu (nielen jedinci), ktorí majú tendenciu holokaust spochybňovať. Počet obetí tu nie je celkom jasný. Odhaduje sa však, že holokaust pripravil o život od 6 do 8 miliónov židov.

690 miliónov vojakov

Tarawa beach HD-SN-99-03001.JPEG
By U.S. Navy [Public domain], via Wikimedia Commons
Približne toľko ľudí bolo zapletených do tejto nezmyselnej mašinérie. Samozrejme, tí hlavní, ktorí vydávali príkazy, pozorovali boj len z diaľky. Hitler neváhal robiť poriadky aj vo vlastných radoch. Zabil viac ako 80 generálov, ktorí mu z hocijakého dôvodu nevyhovovali. Vraví sa, že práve týmto činom si kopal hrob, keďže Nemecko tak prišlo o nejedného veterána z prvej svetovej vojny (ktorá sa nazývala Veľká), a tak nevedeli presne ako bojovať. Do vojny sa „zaplietlo“ viac ako 16 miliónov Američanov, ktorí slúžili v armáde v priemere 16 mesiacov. No ľudia neumierali len na frontovej línii.

Civilné straty

Zomierali aj civilisti, starci, deti, ženy, teda skupiny, ktoré neboli schopné bojovať. Približne 20 miliónov obetí si vyžiadal hladomor a choroby ako aj zostrely a vojnové útoky na civilné obyvateľstvo. Veríme, že tieto čísla nám všetkým ukázali, že vojna nie je až taká „sranda,“ ako sa môže na prvý pohľad zdať. Ľudia v nej neumierajú tak teatrálne ako na filmovom plátne. V skutočnosti je desivá, surová a vari nie je rodina, ktorá by počas druhej svetovej vojny nepocítila dôsledky tejto katastrofy na vlastnej koži. Urobme teda všetko preto, aby sa to už nikdy nemuselo zopakovať.

Pozri aj: Nevyhral by zrejme vôbec nikto. Toto všetko by sa stalo, keby vypukla 3 svetová vojna

statisticbrain.com
0
Komentovať (0)