Foto: Facebook.com (Kalvária Banská Štiavnica)

Branislav Blaško / / Lokál
Jednu z najvýraznejších dominánt Banskej Štiavnice, Horný kostol na kalvárii, čaká rekonštrukcia. V týchto dňoch sa totiž začína s obnovou tejto pamiatky postavenej v roku 1751.

„Príprava na opravu Horného kostola trvala tri roky. Bolo potrebné vyriešiť statiku, strechy, výskum fresiek, kamenných článkov. Hlavne vnútri sme začali fresky pomaly reštaurovať,“ priblížil správca kalvárie a predseda Kalvárskeho fondu Martin Macharík. 


Obnova kostola by mala trvať dva roky. Zrekonštruovaná bude podľa Macharíka fasáda, vnútorné sochy, fresky a hlavne veľký vstupný portál, ktorý bol zničený zásahom delostreleckého granátu na jar 1945. O tejto skutočnosti vypovedajú aj šrapnely, ktoré našli vo fasáde kostola.

Geplaatst door Kalvária Banská Štiavnica op zaterdag 10 juni 2017

„V týchto dňoch sa nám na kalvárii objavili nečakané nálezy. Sú to šrapnely z delostreleckého granátu. Kalvária bola pravdepodobne zasiahnutá tromi delostreleckými granátmi ešte v apríli 1945, keď sa oslobodzovala,“ podotkol Macharík s tým, že nájdených ich bolo približne 50. Streľba úplne zničila aj jednu kaplnku a ťažko narušila vstupný portál.

Po dokončení bude kostol prístupný verejnosti, v akom režime, ešte zatiaľ podľa Macharíka nie je doriešené. Slúžiť sa tu budú aj príležitostné bohoslužby. V budúcnosti bude trvalo sprístupnená jedna veža kostola, odkiaľ je výhľad na banskoštiavnický vulkán. Podľa Macharíka by tu mohla vzniknúť tiež malá prírodovedná expozícia. Pred vandalmi chcú kostol chrániť kamerovým systémom.

Iná bude zrejme aj farba fasády kostola. „Dnes vidíme kostol poslednýkrát v tomto starom šate, ktorý je tu v tejto podobe od roku 1979, kedy sa kostol maľoval. Bol namaľovaný nie úplne šťastnou farebnou kombináciou, takže teraz riešime, ako bude vyzerať po novom. Bude trochu iný,“ prezradil Macharík.

Pozri aj: V rokline Kyseľ, ktorá bola sprístupnená po 40. rokoch v Slovenskom raji pribudol stometrový ferratový chodník

TASR
0
Komentovať (0)