Foto: Wikimedia.org

Už ste určite minimálne raz v živote videli nejaký hororový film.

Báli ste sa? Niekomu takéto filmy chvíľu nedajú spávať, niekoho doslova zasiahnu a niekto si ich pozrie bez akéhokoľvek náznaku strachu. Väčšina takýchto filmov je ale výplodom fantázie, obyčajným výmyslom. Niektoré ale majú reálny základ… V roku 2005 bol natočený film „V moci diabla“ (The Exorcism of Emily Rose), ktorý bol údajne len tým výmyslom. Išlo o dievčinu Emily Rose, ktorú katolícka cirkev označila ako posadnutú démonom. Smrť dievčaťa bola prisúdená farárovi kvôli nedbalosti počas obradu exorcizmu. Málokto ale vie, že film je v skutočnosti založený na reálnych udalostiach.

exorcizmus anneliese michel
wikipedia.org

Mladá Nemka, Anneliese Michel, v roku 1975 skutočne podstúpila exorcizmus. Bola k tomu donútená zo strany rodičov. Ako sme sa už z úvodu dozvedeli, vo filme to Emily neprežila, teda ani skutočná dievčina, Anneliese, nemala to šťastie. Existujú dohady o tom, že bola táto mladá žena len zneužívaná a týraná kvôli mentálnemu postihnutiu, nie posadnutá diablom, ako tvrdila jej rodina a cirkev. Anneliese bola úplne normálne dievča. Ako jej rodina, bola katolíčka a často navštevovala kostol. Akonáhle dovŕšila 16 rokov, bola jej diagnostikovaná epilepsia. Odvtedy už nikdy nebola taká ako predtým…

Jej stav sa časom rozhodne nezlepšoval, po treťom záchvate začali nočné mory. Začala všade vidieť diabolské tváre, počula diablov hlas počas modlenia, … Tak to sama opísala. V tejto situácii upadla dievčina do nepríjemných depresií, lieky nepomáhali a tak rodina usúdila, že bude pravdepodobne posadnutá démonom.

Podľa jej slov nezniesla prítomnosť náboženských predmetov, ako napríklad kríža. Napriek tomu, že v tomto období nebol exorcizmus v katolíckej cirkvi bežnou vecou, dvaja miestni kňazi dostali povolenie na spomínaný obrad.

Po určitej dobe stopla rodina Anneliese lekárov a zamerali sa teda už len na exorcizmus, ktorý bol vykonávaný 10 mesiacov, čo znamenalo, že dievčina musela trpieť tento obrad 67-krát po 4 až 6 hodín.

Počas tohto obdobia by asi nikomu zrovna nechutilo. Anneliese preto začala trpieť podvýživou, na ktorú napokon aj zomrela. Vážila necelých 31 kilogramov. Navyše jej pri poslednom obrade zlomili dve rebrá, museli na nej totiž kľačať…

Z tohto prípadu je dokonca zachovaná aj zvuková nahrávka z jedného obradu. Upozorňujeme ale, že to rozhodne nie je príjemné počúvanie.

Rodičia dievčiny a dvaja spomínaní farári boli po jej smrti v roku 1976 obvinení zo zabitia z nedbanlivosti, i keď nikto z nich do väzenia neputoval. Zdá sa, že liečiť niekoho duševne chorého praktikami z úplne iného storočia skutočne nebolo najlepším nápadom. Po tomto prípade už verejnosť takýmto praktikám veľmi nedôverovala. Vy by ste?

Uložiť článok

Najnovšie články