playtech.ro

Už od pradávna sa všade učíme, že Zem má len jediný mesiac, a aj preto ho nazývame veľmi originálne, Mesiac. Toto však už dnes nie...

Už od pradávna sa všade učíme, že Zem má len jediný mesiac, a aj preto ho nazývame veľmi originálne, Mesiac. Toto však už dnes nie je celkom pravda, pretože NASA skutočne potvrdila, že okolo našej Zeme obieha ešte jeden objekt, ktorý by sme mohli nazývať Mesiac 2, no jeho oficiálne označenie je 2016 HO3. Čo to vlastne je?

Článok pokračuje pod videom ↓

2016 HO3 je asteroid, ktorý sprevádza Zem po jeho obežnej dráhe už viac ako sto rokov. Doteraz ostával nepovšimnutý, no najnovšie zistenia spôsobili veľkú senzáciu. Ide totižto o ďalší mesiac-satelit, teda objekt obiehajúci okolo telesa, ktoré rotuje okolo Slnka, našej planéty. Aj keď nie je taký „verný“ ako starý dobrý kamoš Mesiac.

theguardian.com
theguardian.com

Vedeli ste, že okolo Zeme momentálne okrem Mesiaca obieha celkovo 9 objektov? Nejde však o mesiace, ale nazývame ich kvázi satelitmi, alebo pseudomesiacmi. Tieto objekty totiž spolu so Zemou obiehajú len po určitú dobu. Spolu s nami spravia pár obletov okolo Slnka a potom sa poberú svojou cestou ďalej do Vesmíru. 2016 HO3 je však trošku iný, a práve preto sa označuje za druhý mesiac našej planéty.

sciencenews.org
sciencenews.org

2016 HO3 obieha so Zemou okolo Slnka už asi 100 rokov a podľa výpočtov tak bude robiť ešte celé stáročia. To znamená, že na rozdiel od ďalších pseudomesiacov prežije desiatky generácií ľudstva na Zemi. A to je práve dôvod, prečo ho neradno zaradiť medzi pseudomesiace, ale patrilo by sa mu podarovať označenie mesiaca Zeme.

playtech.ro
playtech.ro

2016 HO3 je však oproti Mesiacu veľmi maličký. Jeho rozmery sú asi 40×100 metrov. NASA ho však označila ako mesiac našej Zeme, a teda uvidíme, či sa budú prepisovať všetky učebnice sveta. 

zdroj: interez.sk (Lukáš M.), collective-evolution.comsciencealert.com