Foto: stratolaunch.com

Najväčšie lietadlo na svete bolo predstavené. Pozrite sa ako vyzerá.

Je väčšie ako Antonov An-225 či ako drevený Hercules H4, ktoré vytvoril Howard Hughes. Spoluzakladateľ Microsoftu Paul Allen a jeho súkromná spoločnosť Stratolaunch predstavila najväčšie lietadlo na svete. Jeho rozmery sú ohromujúce. Rozpätie krídiel je jednoznačne najväčšie, akým sa kedy pýšilo hociktoré lietadlo. Veď až 117 metrov je viac, ako je dĺžka futbalového ihriska. Za zmienku stojí tiež to, že tento kolos poháňa až 6 motorov a nemá jeden, ale až dva trupy. Tento mamut medzi lietadlami bol predstavený v Kalifornii na Mohavskej púšti.

Lietadlo nie je určené na bežné komerčné lety. Jeho využitie je plánované pri preprave rakiet či na vynášanie družíc do vesmíru. V roku 2011 pri zahájení projektu sa počítalo z nákladmi na úrovni 300 miliónov dolárov (267 miliónov eur).

Foto: stratolaunch.com

Jeho hmotnosť je vyše 226 ton, no maximálna vzletová hmotnosť je až 590 ton. To ho skutočne predurčuje na prepravu poriadne ťažkého nákladu.

Vďaka šiestim motorom z Boeingu 747 dosahuje lietadlo maximálnu rýchlosť až 850 km/h. Toto monštrum má až 12 podvozkov na ktorých sa nachádza spolu až 28 kolies.

Pozri aj: Prečo lietadlá lietajú pomalšie ako niekedy? Toto video vám to vysvetlí

stratolaunch.com

 

 

Príbehy
0
Komentovať (0)