Foto: instagram.com (ouralteredlife)

Michaela / / Série
Aj vy máte niekedy pocit, že na sociálnych sieťach sa objavujú fotografie len krásnych a dokonalých ľudí? Asi to bude naozaj tak. Instagram totiž odstránil fotografie chlapca, ktorému chýba jedno oko.

Selfie fotografie neplnoletých dievčat, ktoré sa polonahé fotia v rodičovskej kúpeľni, Instagram nevyhodnotil ako nevhodné. Avšak fotografie 12-ročného hendikepovaného chlapca, ktorý vyzerá naozaj neštandardne, sa mu zdali príliš poburujúce na to, aby ostali na sieti. Podľa filozofie tejto siete sa máme pozerať len na krásnych ľudí, pretože tí ostatní, v očiach spoločnosti „menej dokonalí,“ nemajú právo na prezentáciu. Zdá sa vám to choré? Žiaľbohu je to tak. 

Na zvláštne praktiky Instagramu upozornila samotná mamička dvojičiek, Charlie Beswick. Na sieť nahrala fotografiu, na ktorej sa objíma s 12-ročným synom Harrym. Fotografiu však Instagram veľmi rýchlo zablokoval. Charlie je pritom aktívna nielen na Instagrame, ale aj na Twitteri. Ako väčšina z nás, využívala sociálne siete na každodennú komunikáciu. Aj tento nepochopiteľný krok Instagramu ju však inšpiroval k tomu, aby sa podelila so svojou skúsenosťou.

Obaja sú iní

Harry nedostal do vienka také dobré karty, ako jeho brat Oliver. Napriek tomu, že spoločne zdieľali tú istú maternicu, osud Harrymu nadelil viac než dosť. Chlapec trpí Goldenharovým syndróm, v dôsledku ktorého nemá vyvinuté jedno oko, prepážku a ucho, a na jednej strane má skrátenú čeľusť. V dôsledku toho sa jeho črty tváre pomerne výrazne líšia od tváre bežného človeka. Aby toho nebolo málo, chlapec nerozpráva a je silný autista. Samotná matka však medzi ním a jeho dvojčaťom Oliverom, ktorý je zdravý „pubertiak,“ nerobí žiadne rozdiely. Preto ju nemilo prekvapila reakcia Instagramu.

Fotografiu niekto nahlásil

Matka zverejnila na Instagrame fotografiu, na ktorej Harry nemal očnú protézu. To sa nejakému „dobroprajnému“ užívateľovi Instagramu zdalo ako vyslovene nevhodné, a tak fotografiu nahlásil. Na základe tohto podnetu ju administrátori sociálnej siete vyhodnotili ako nevhodnú. Po medializácii prípadu sa však Charlie spoločnosť ospravedlnila a odstránenie fotografie vyhodnotili ako „chybu.“ Ktovie, ako by sa však Instagram zachoval, keby Charlie nezverejnila celý prípad na Twitteri. Práve tam dostala od užívateľov obrovskú podporu.

Harryho ľudia na internete nazývajú monštrom, avšak mama vie svoje. Pozná ľudí, ktorí sú hrdinovia v anonymnom priestore internetu, no pri stretnutí z očí do očí by už nemali takú odvahu. Nič si teda nerobí z neprajníkov. Vie, že tí, ktorí najviac ubližujú, žijú prázdne životy a v skutočnosti niet im čo závidieť.

V súčasnosti Charlie pracuje na charitatívnom projekte More Than Face (Viac ako tvár), počas ktorého chce cestovať do škôl a otvorene hovoriť o tom, že znetvorenie tváre nemusí znamenať koniec sveta. Na našej planéte je miesto pre každého. Preto je dôležité učiť už malé deti, že inakosť sa týka každého z nás. Škoda, že na to Instagram akosi pozabudol.

Pozri aj: Ako bude vyzerať svet do roku 2050? Toto sú udalosti, ktoré zmenia náš svet od základov

unilad.co.uk
0
Komentovať (0)