Foto: SITA

Izraelské pobrežie bojuje s ekologickou katastrofou.

Aj keď sa u nás v súvislosti s Izraelom hovorí najmä o očkovaní proti novému koronavírusu, krajina rieši aj veľkú ekologickú katastrofu. Už vo februári sa začala na pobreží krajiny objavovať ropná škvrna, ktorá znečistila veľkú časť pobrežia. 

Vinníkom je Irán

Izrael pred pár dňami našiel vinníka. Podľa izraelskej ministerky životného prostredia Gily Gamlielovej za všetkým stojí Irán, uvádza portál The Guardian.

Foto: SITA

Ministerka tvrdí, že iránska loď plaviaca sa pod vlajkou Líbye prepravovala nelegálne z Iránu ropu do Sýrie v rozpore s medzinárodnými dohodami. Tvrdí, že Irán zámerne znečistil pobrežie Izraelu a obvinila ho nielen z “environmentálneho zločinu”, no tiež aj z “environmentálneho terorizmu”.

Pravdou je, že ministerka podporuje premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý veľmi kriticky vystupuje voči Iránu aj v rámci svojej volebnej kampane. Izraelská tajná služba s výrokmi ministerky nesúhlasí.

Desiatky ton ropy

V každom prípade, znečistený je viac ako 160 kilometrov dlhý úsek pobrežia Izraelu, ktoré je zasiahnuté desiatkami ton dechtu. Izraelskí experti hovoria až o 1000 tonách ropných látok, ktoré ohrozujú pobrežie, a to nielen Izraelu, ale aj Libanonu, s ktorým má Irán dobré vzťahy.

Podľa krajiny ide o najhoršiu ekologickú katastrofu za posledných 10 rokov. Pláž, ale aj morské živočíchy, napríklad aj malé korytnačky, sú pokryté čiernym kalom. Na likvidácii znečistenia sa podieľa izraelská armáda.

Foto: SITA

Konflikt medzi Izraelom a Iránom opäť naberá na obrátkach. Izrael napríklad bombardoval stovky iránskych cieľov v Sýrii a tiež Irán obvinil Izrael z atentátu na ich najvýznamnejšieho jadrového vedca.

0
Uložiť článok
Komentovať