Michal Blaško / / Série
Sú cestovatelia, ktorým stačí spoznávať známe destinácie a ich hlavné turistické atrakcie, pri ktorých vám ziskuchtiví predajcovia predajú rovno aj magnetku či selfie tyč. Iní zoberú batoh na plecia a skúmajú nové krajiny s Lonely Planet v ruke. A potom sú dobrodruhovia, ktorí sa vyberú do krajín, v ktorých sú nepokoje alebo o ktorých bezpečnosti všetci ostatní jemne pochybujeme a pri zmienke, že tam niekto ide sám, dvíhame obočie. Do Iraku? Do Palestíny či Afganistanu? A vyviaznuť odtiaľ bez fyzickej ujmy na zdraví a obohatení o nové zážitky? Dá sa to?

Slováci, ktorí tieto krajiny absolvovali tvrdia svorne, že áno. Len treba vedieť ako. Na jarnom turné festivalu Cestou necestou sa nám predstavia dobrodruhovia, ktorí tieto krajiny prešli. Ondrej Brichta je mladý študent umelej inteligencie, ktorý sám stopoval cez tureckú občiansku vojnu s Kurdmi, aby sa dostal do Iraku. Na svojej prednáške tak porozpráva nielen o tom, ako sa stopuje v Iraku, či akí sú ľudia v Kurdistane, ale aj nakoľko je pohodlný obrnený transportér a hlavne, aký je to bol pocit, keď na neho každú chvíľu niekto mieril zbraň.

Peter Gregor je ďalší mladý dobrodruh, ktorý má záľubu v navštevovaní netradičných, nepokojmi zmietaných oblastí. Navštívil Irak, Afganistan, Izrael – Palestínu, Kosovo či Libanon. Načo si v týchto oblastiach treba dať pozor a na čo sa vopred pripraviť? Komu možno veriť a kde je bezpečne prespať? Peťo rád zodpovie na všetky zvedavé otázky a takisto vám porozpráva, prečo si vyslovene vyberá miesta, kam sa bežný turista nedostane.

Tak čo navnadili sme vás a chceli by ste si vypočuť nejaké tie rady pred cestou do týchto krajín? Alebo ste iba zvedaví a radi by ste si vypočuli pikošky z miest, kam sa drvivá väčšina Slovákov ani neplánuje vydať?

Príďte si vypočuť zaujímavé cestovateľské rozprávania o potulkách v nepokojoch zmietaných krajinách počas festivalu Cestou necestou. Už 10.-12. marca v DK Ružinov v Bratislave.

Viac informácií o festivale vrátane podrobného programu nájdete na webe či na facebooku.

TS CN (Michal Knitl)
0
Komentovať (0)