Ak ste pehatí, vaši rodičia vám možno v detstve vraveli, že pehy sú bozky od anjela, alebo hviezdy na nočnej oblohe žiariace na vašej tvári....

Ak ste pehatí, vaši rodičia vám možno v detstve vraveli, že pehy sú bozky od anjela, alebo hviezdy na nočnej oblohe žiariace na vašej tvári. To všetko je skutočne veľmi pekné a milé. No asi vás veľmi neprekvapíme, ak napíšeme, že pehy nie sú ani bozky, a ani hviezdy na vašej tvári.

Pehy sú malé oblasti kože, ktoré obsahujú vysoký podiel melanínu. Melanín je pigmentový proteín zodpovedný za farbu vašich očí, kože a vlasov. Je produkovaný kožnými bunkami nazývanými melanocyty. Melanín pôsobí ako prírodná ochrana proti slnku, stmavuje pokožku a chráni ju pred nebezpečným UV svetlom.

coveville.com
coveville.com

Pri niektorých ľuďoch je melanín je produkovaný rovnomerne po celej koži, no pri  ľuďoch s pehami sa melanín formuje do malých bodiek, ktoré sú tmavšie a chránia tak kožu pred slnečným svetlom. Tieto škvrny miznú alebo sa zmenšujú, keď sú vystavované menšiemu slnečnému svetlu, napríklad v zime.

r.ddmcdn.com
r.ddmcdn.com

Nikto sa nerodí s pehami. Tie vznikajú až po určitom čase strávenom na slnku. Presne nevieme, prečo sa rodia ľudia pehatí, no vieme, že to má čo dočinenia s génom zvaným MC1R. Tento gén kontroluje koľko a akého druhu melanínu sa bude v ktorej časti tela produkovať. Melanín môže byť totižto tmavohnedý, vtedy ho nazývame eumelanín a bledožltý, ten sa nazýva pheomelanín.

jenx67.com
jenx67.com

Ak je aktívny gén MC1R, telo produkuje viac eumelanínu, ktorý vedie k tmavým vlasom a snaží sa chrániť kožu pred slnkom. Ak je tento gén neaktívny, potom sa produkuje viac pheomelanínu, ktorý vedie k svetlejšej koži, blond, alebo červenším vlasom a sklonu k pehám. Ako ste si ale určite všimli, nie každý s červenými vlasmi má pehy a naopak. Vedci sa domnievajú, že tu hrá rolu kombinácia rôznych génov, ktoré to zapríčiňujú, avšak táto oblasť nie je ešte dostatočne preskúmaná.

sf.co.ua
sf.co.ua

Ak máte pehy, tak ste na tom tak, ako 1-5% svetovej populácie. Neaktivita génu M1CR je dedičná a vznikla pravdepodobne už pred 40 000 rokmi v období doby ľadovej, kedy bol na zemi nedostatok slnečného svetla. Pehy sú teda priamym dôsledkom doby ľadovej, ktorá sa u ľudí prejavuje aj po desiatkach tisícov rokov odvtedy, ako skončila. Ak vám pehy veľmi prekážajú, po porade s lekárom sa môžu zvoliť rôzne postupy, ktoré ich zredukujú, alebo odstránia.

Príbehy
0
Komentovať (0)