Foto: SITA/AP

Červený kal bol mimoriadne rádioaktívny a rakovinotvorný.

Prudké dažde, ktoré zasiahli Maďarsko začiatkom októbra 2010, spôsobili tragédiu nevídaných rozmerov. V ich dôsledku sa pretrhla hrádza na odkalisku pri meste Ajka a približne milión kubických metrov červeného kalu zalial všetko, čo mu stálo v ceste. Od havárie, pri ktorej prišlo o život desať ľudí a ďalších 150 bolo zranených, uplynulo dnes desať rokov.

Toxické bahno začalo postupne zaplavovať plochu s rozlohou približne 40 štvorcových kilometrov krátko popoludní 4. októbra 2010, keď sa pretrhla hrádza odkaliska hlinikárne spoločnosti MAL. Na desiatich skládkach pri Ajke bolo uskladnených celkove 80 miliónov kubických metrov kalu – z toho 30 miliónov červeného kalu, ktorý je mierne rádioaktívny a rakovinotvorný.

Kal siahal až do výšky 2 metrov

Foto: SITA/AP

Kal s ťažkými kovmi zaplavil niekoľko miest a obcí a zničil desiatky domov. Prvou z desiatich obetí katastrofy bol 35-ročný muž – utopil sa v aute, ktoré strhol prúd kalu. Dvestotridsať domov zalial jedovatý kal až do výšky dvoch metrov.

Zaplavenie obcí Kolontár, Devecser a Somlóvásárhely i ďalších miest z neďalekého odkaliska spôsobilo tiež rozsiahlu ekologickú katastrofu. Ohrozené boli aj rieky Marcal, Rába a Mošonský Dunaj.

Platil stav ohrozenia

Maďarská vláda vyhlásila stav ohrozenia pre územia troch žúp – Veszprém, Györ-Moson-Sopron a Vas -, z ktorých evakuovali 7000 obyvateľov. Pomôcť ľuďom prišli vzápätí po tragédii aj záchranári zo Slovenska. Pri odstraňovaní následkov havárie pomáhali členovia Centrálnej komplexnej záchrannej služby v Gabčíkove, ako aj členovia dobrovoľnej požiarnej ochrany. Popri záchranných prácach mali na starosti tiež dezinfekciu postihnutých oblastí.

Spravodlivosť po 9 rokoch

Foto: SITA/AP

V roku 2012 obžalovala maďarská prokuratúra celkom 15 zamestnancov hlinikárne MAL – vrátane vtedajšieho generálneho riaditeľa. Obvinení boli z trestného činu všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti so smrteľnými následkami, z trestných činov poškodenia životného prostredia a prírody z nedbanlivosti, z porušenia pravidiel hospodárenia s nebezpečným odpadom a všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti spôsobiacim materiálne škody mimoriadne veľkého rozsahu.

Po štyroch rokoch trvajúcom procese, vypočutí 232 poškodených a 132 svedkov však v januári 2016 súd vo Veszpréme zbavil obvinených viny. V zdôvodnení rozsudku sudcovia uviedli, že dôvodom katastrofy bola strata stability podložia odkaliska, čo malo spôsobiť narušenie hrádze. Rok potom, 6. februára 2017 však odvolací súd v Györi zrušil platnosť verdiktu prvostupňového súdu a nariadil nový súdny proces.

Foto: SITA/AP

Definitívny ortieľ v súvislosti s jednou z najväčších i najtragickejších priemyselných havárií v dejinách Maďarska vyslovil súd v Győri 4. februára 2019. Desiatich z pätnástich obvinených uznal za vinných. Dvaja obžalovaní boli odsúdení na nepodmienečný trest odňatia slobody. Bývalému generálnemu riaditeľovi hlinikárskej spoločnosti MAL vymeral súd dva a pol roka väzenia a jeho technickému zástupcovi dva roky. Zvyšní obvinení dostali podmienečné tresty, jedného obvineného odsúdil súd na finančný trest a ďalší dostal pokarhanie.

0
Uložiť článok
Komentovať