foto: YouTube

Tsunami si podvedome spájame s rozsiahlymi katastrofami, no pokiaľ ide o mini-tsunami, je to naozajstný unikát.

Prímorské letovisko Zandvoort v pondelok ráno zasiahla viac ako dvojmetrová vlna mini tsunami. Ako to už býva, ľudia ostali poriadne zaskočení. To, čo sa dialo, sa podarilo jednému odvážlivcovi natočiť na video. Ukazuje sa, že keď ide do tuhého, ľudí zachváti strach. “ Ide tsunami!“ kričí autor videa.

Prívalová správa o nezvyčajnom úkaze prišla v pondelok ráno okolo 5.45. Našťastie okrem poriadneho strachu a paniky a materiálnej škody na nábytku rezortov nedošlo k žiadnej strate na životoch. Za obeť padli ležadlá slnečníky a zopár člnov. Pozrite si unikátne video, ktoré ukazuje, že príroda je tá, ktorá bude mať posledné slovo:

Tento nezvyčajný atmosférický jav sa nazýva metetsunami alebo meteorologické tsunami, ktoré vzniká v dôsledku rýchlych zmien tlaku spôsobených premiestnením vody.

Často ho sprevádzajú hromy a blesky, ako to bolo aj v tomto prípade. Zvyčajne k nemu dochádza počas jari, pretože Severné more je pomerne studené. Profesor David Tappin z britského geologického prieskumu povedal: „Väčšina tsunami je geologického pôvodu, pretože na morskom dne dochádza k vertikálnemu pohybu, ktorý môže byť spôsobený zemetrasením alebo zosuvom pôdy. Meteotsunami však spôsobuje voda. Potrebujete len malú, rýchlu zmenu v atmosferickom tlaku, často stačí len niekoľko milibarov. Kvôli tomu sa môže povrch mora zdvihnúť o niekoľko centimetrov.“

„V hlbokom oceáne by táto zmena nebola badateľná,  ale keď vstúpi do plytkej vody, hladina mora sa zvýši o niekoľko metrov,“ dodáva Tappin na záver. Ukazuje sa, že i keď  máme vyspelé technológie, proti sile prírody sme aj tak bezmocní…

Pozri aj: Moskvu zasiahol downburst. Zabil minimálne 13 ľudí

ladbible.com
Príbehy
0
Komentovať (0)