Foto: calvertjournal, p.kotschi (Instagram)

Sláva a prestíž hotelu Haludovo Palace dlho nevydržala.

Svojho času bol najluxusnejším ubytovacím zariadením vo všetkých socialistických krajinách. Polonahé hostesky, nekonečné noci pri rulete či kartách, kilá kaviáru a homárov, bazén plný šampanského. Možno ste ho aj zazreli no jeho príbeh ste doposiaľ nepočuli. Dodnes totiž stojí na chorvátskom ostrove Krk, ktorý je obľúbenou turistickou destináciou mnohých Slovákov. Hotel Haludovo Palace však dnes už nikto nenavštevuje. 

V socialistických krajinách o zahraničných investíciách zo západu ani nechyrovali. V Juhoslávii to bol však trochu iný socializmus. Krajina bola v druhej polovici 20. storočia známa voľnejším režimom. V roku 1967 Juhoslávia otvorila svoje hranice, zrušila vízový styk, povolila zahraničné investície a dokonca i hazard. Socialistickú krajinu na Balkáne si tak všimli ďaleko za jej hranicami.

haludovo-hotel-palace

Na dnes už chorvátskom ostrove Krk, neďaleko obce Malinska, vyrástol v roku 1971 jedinečný hotel Haludovo Palace. Dielo z rúk chorvátskeho architekta Borisa Magaša v štýle brutalizmu, zaujalo i amerického milionára menom Bob Guccione, ktorý sa v USA preslávil najmä ako vydavateľ erotického časopisu Penthouse. Ten bol v 60. a 70. rokoch jedinou konkurenciou slávneho Playboya. Do hotela Haludovo Palace investoval 45 miliónov dolárov a otvoril v ňom kasíno Penthouse Adriatic Club.

Haludovo Palace Hotel
Haludovo Palace Hotel
Haludovo Palace Hotel

Spolu s otvorením kasína Penthouse Adriatic Club sa hotel Haludovo Palace v roku 1972, stal najluxusnejším hotelom vo všetkých socialistických krajinách. Napriek tomu, že bol hazard v krajine povolený, kasína mohli navštevovať len cudzinci a turisti. V Haludovo Palace sa tak hmýrili návštevníci zo všetkých kútov planéty. Medzi najznámejších hostí patril iracký prezident Saddám Husajn či švédsky premiér Sven Olof Joachim Palm.

Haludovo Palace Hotel by Nate Robert - www.yomadic.com
Haludovo Palace Hotel
The Great Lounge, Hotel Palace Haludovo

A ako to v hoteli Haludovo Palace vyzeralo? Investícia Boba Guccioneho zahrňovala luxusné kasíno s krásnymi polonahými hostestkami, kilá kaviáru, homáre a iné luxusné pokrmy, tenisové kurty, bowlingovú dráhu, bazény, bar či krásne záhrady s nejednou fontánou. Hovorí sa, že počas nekončiacich nocí bol jeden z menších bazénov plnený šampanským. Kasíno Penthouse Adriatic Club sa stalo miestom rozmachu, zábavy boháčov a nechutného luxusu.

Swimming pool

Časy, kedy návštevníci za jednu noc dennodenne v priestoroch kasína skonzumovali 5 kíl kaviáru a desiatky kíl homárov, však rýchlo pominuli. V roku 1973 Juhoslávia prijala zákon, ktorý zahraničným investorom zakazoval vlastníctvo miestnych kasín. Penthouse Adriatic Club koncom roka zbankrotoval. Hotel Haludovo Palace však existoval naďalej.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Bozidar Banov (@bozidar.banov),

Spolu s koncom kasína prišiel i pomalý koniec samotného hotela. Hostí bolo stále menej, prestíž bola minulosťou. Začiatkom 90. rokov v krajine navyše vypukla občianska vojna. Kedysi luxusný hotel sa stal útočiskom vojnových utečencov či ľudí bez domova. V priebehu najbližších rokov zmenil Haludovo Palace svojho majiteľa hneď niekoľkokrát. Posledný hosť bol v hoteli ubytovaní v roku 2002.

Hotel "Haludovo Palace"

V súčasnosti je sláva Haludovo Palace už len dávnou spomienkou. Hotel je opustený a rajom je už len pre urbexerov, pre ktorých je opustený hotel tohto „kalibru“ hotovým unikátom. Či sa v budúcnosti nájde investor, ktorý by dokázal obnoviť zašlú slávu bývalého luxusného hotela, je vo hviezdach.

urbanghostsmedia.com, sometimes-interesting.com, atlasobscura.comtotal-croatia-news.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )