Foto: Pixabay

S rozvojom umelej inteligencie prichádzajú aj názory, že táto technológia by mohla znamenať aj koniec ľudstva

Často sa stáva, že nás rôzne médiá bombardujú správami o konci ľudstva. Tieto správy sú ale zvyčajne založené na pofidérnych zdrojoch a názoroch rôznych ľudí, ktorí si tieto predpovede takpovediac „cucajú z prsta“. Iné ale je, ak takúto informáciu sprostredkuje niekto, kto stojí za spoločnosťou Google a pracuje na vývoji umelej inteligencie. V takom prípade sa už o nejakom konšpiračnom názore rozhodne nedá hovoriť a túto informáciu treba brať s plnou vážnosťou. 

Jeden z hlavných inžinierov Google Ray Kurzweil uviedol, že roboty postavené na umelej inteligencii dosiahnu v roku 2029 moment, ktorý zmení chápanie ľudskosti tak, ako ju poznáme teraz.

V súčasnej dobe je využitie umelej inteligencie len v počiatkoch. Avšak aj teraz vývoj umelej inteligenciu rastie „zo dňa na deň“. Reálne predpoklady však hovoria, že v nasledujúcom desaťročí umelá inteligencia zažije obrovský rozmach a v jej využívaní nastane prielom.

Za prielom môžeme označiť bod, keď umelá inteligencia prejde Turingovým testom a teda, že nebude možné určiť, či komunikujete s počítačom, alebo s reálnym človekom.

Foto: Pixabay

Tento nový trend môže podľa Googlu nastať skôr, ako očakávame. Už v roku 2029 by sa mala umelá inteligencia začať vyrovnávať inteligencii ľudí. A v roku 2045 podľa Kurzeweila nastane veľký zlom. Nastane rozvoj umelej super inteligencie a vtedy už budú stroje inteligentnejšie ako ľudia.

Nikto presne nevie, čo to bude znamenať pre ľudstvo. Môže to priniesť mnoho pozitívneho, no určite je tu priestor aj na reálne obavy. Jedno je však isté. Technologický pokrok nezastavíme, a tak vedci musia neustále myslieť aj na „zadné dvierka“ a vytvoriť mechanizmy, ktoré zabránia tomu, aby sa umelá inteligencia pretavila do niečoho, čo by nám v budúcnosti mohlo spôsobiť problémy.

Pozri aj: Miluj bolesť. Miluj prostitútky. Umelá inteligencia navrhla motivačné plagáty a výsledok dopadol úplne inak, ako všetci očakávali

unilad.co.uk

 

Príbehy
0
Komentovať (0)