Patty Waymire

Fotografka odcestovala na Aljašku a popri tom mala jasný cieľ. Odfotografuje ľadové medvede v ich prirodzenom prostredí. Na jej prekvapenie sa tam však nenachádzal žiadny sneh ani ľadovec.

Naša planéta je naozaj len jedna. Mnohí z nás akoby na to úplne zabúdali, či im to vôbec nedochádzalo. Ak si zničíme aj to málo, čo nám ešte zostalo, potom už naozaj bude neskoro a nebudeme mať vôbec nič. Predstavte si, aký šok to musí byť, keď prídete na Aljašku a zrazu zistíte, že sa tam nenachádza žiadny sneh. Presne toto zažila fotografka Patty, ktorá sa rozhodla, že tam odfotografuje ľadových medveďoch. Nakoniec sú všetky teda fotografie bez snehu, a aj to len pre našu ľudskú malichernosť.

Jedného dňa sa fotografka Patty Waymire rozhodla, že odfotografuje ľadové medvede v ich typickom prostredí, teda v snehu. Práve preto cestovala koncom septembra až začiatkom októbra na Aljašku, konkrétne na Barter Island s jasným cieľom: odfotografovať ľadové medvede, obklopené nádherným bielo bielym snehom. Všetko by bolo v úplnom poriadku, nebyť jednej maličkosti. Hneď po príchode zažila poriadny šok, žiadny sneh tam totiž nebol.

“Bola som naozaj veľmi prekvapená, keď som prišla a zistila som, že tam nie je vôbec žiadny sneh, rovnako ani morský ľadovec. Miestni obyvatelia mi taktiež povedali, že to bola nezvyčajne teplá zima a sneh nemáme tak skoro ani očakávať. Podľa nich je to jedna z najteplejších zaznamenaných zím vôbec,” vyjadrila sa Patty pre magazín The Huffington Post.  Takže namiesto toho, aby odfotografovala tieto nádherné a obrovské živočíchy v snehu, zhotovila snímky, kde sa medvede nachádzajú na malých plochách hliny a piesku, či napríklad plávajú v Beaufortovom mori. Dokonca, jedna jej fotografia, ktorá nesie názov “Žiadny sneh, žiadny ľad”, na ktorej sa nachádza osamelý polárny medveď pozerajúci do rozvírenej vody, čo je vlastne zobrazenie náhlej zmeny klímy, získala vo fotografickej súťaži National Geographic čestné uznanie.

Patty Waymire
Patty Waymire

Fotografka vyhlásila, že úplne chápe keď ľudia hovoria, že medveď vyzerá byť smutný alebo osamelý, no objasnila, že neexistuje žiadny dôvod sa domnievať, že zviera bolo v skutočnosti v nejakej bezprostrednej núdzi. Tvrdí, že keď ho tam videla sedieť, obyčajného polárneho medveďa na brehu jedného z ostrovov na Aljaške, tak nedostatok snehu a ľadu bol tak zrejmý, že fotografia rozpráva celý príbeh bez jediného slova. Arktický ľadovec, ktorý vedci prezývajú aj “platforma života” pre ľadové medvede, pomaly mizne so zvyšujúcou sa teplotou, ktorá narastá každým rokom. Morský ľad sa začne tvoriť na jeseň, potom sa rozpadne a v lete zas ustupuje. To znamená, že medvede majú menej času na lov tuleňov – hlavnú časť ich stravy, a zároveň tak menej času na vybudovanie si tukových zásob na ročné obdobia, keď ľadovec ustúpi. Tohto roku dosahoval ľadovec rekordné minimá a rozsah ľadu bol naozaj veľmi nízky. Nedostatok ľadu teda núti medvede tráviť viac času a poflakovať sa v blízkosti aljašskej dediny Kaktovik.

Patty na záver vyhlásila, že sa obáva budúcnosti, akú pripravujú dospelí svojím deťom a taktiež dúfa, že sa aj novozvolený americký prezident Donald Trump bude usilovať o to, aby toto čarovné miesto bolo chránené.

Patty Waymire
Patty Waymire
Patty Waymire
Patty Waymire
Patty Waymire
Patty Waymire
Patty Waymire
Patty Waymire
Patty Waymire
Patty Waymire
Patty Waymire
Patty Waymire
interez.sk (Alexandra Geletová), huffingtonpost.com
0
Uložiť článok
Komentovať