Foto: instagram.com (emellegetswell)

Michaela Galambošová / / Série
Nikdy nie je neskoro na to, aby ste porazili svojich démonov. Vždy sa dá utiecť hrobárovi z lopaty. Táto 22-ročná žena je toho dôkazom.

Čo všetko ste schopní urobiť preto, aby ste boli v očiach spoločnosti dokonalí? Možno si odpustíte ďalšiu Horalku, dáte si vytrhať obočie, i bolestivú epiláciu. Nevadí vám celý deň sa pohybovať vo vysokých lodičkách, či cvičiť, aj keď by ste sa najradšej vyvalili do postele. Kedy sa nám však snaha o dokonalosť vymkne z rúk? Mladá, 22-ročná Emelle dokázala zvíťaziť nad anorexiou v hodine dvanástej. Takmer zomrela, dnes však môže byť pre mnohé ženy príkladom toho, že na zmenu naozaj nikdy nie je neskoro.

Byť štíhlym je akosi „in,“ i keď sa čoraz viac ozývajú hlasy žien, ktoré propagujú „body-positivity,“ pozitívny prístup k telu. Tvrdia, že (nielen) ženská krása sa nedá vtesnať do konfekčných tabuliek. Je to naozaj tak, no mnohé ženy vplyvom médii a všadeprítomnej reklamy, sa snažia schudnúť stoj čo stoj. Nejedna tým doplatí životom. O tom sa musí rozprávať, pretože anorexia je odrazom i toho, ako choro je nastavená naša spoločnosť.

Emelle Lewis, mladá študentka však mala obrovskú výhodu, že si ako svoj štúdijný odbor vybrala práve psychológiu. Možno aj to jej pomohlo zabojovať proti vlastným démonom. Vychudla na kosť, pričom sa presviedčala, že to robí pre svoje zdravie. Žila len na celozrnných chlebíčkoch, zeleninových šalátoch a vode. Taký obrovský nápor jej telo nemohlo dlhodobo vydržať.

Anorexia jej takmer vzala život

#transformationtuesday 💪🏽When nobody else believed in me, I believed in myself. I made the decision to recover and the only way I learned was by going through it on my own. Each time I fell down I rose up just that little bit stronger, because I was determined that I wouldn't be beaten. The hardest thing about my recovery was believing I was worth it, but today I can say with pride that I am bloody worth it and nothing is going to stop me now💯 So no matter how tough the road gets, keep going, keep believing in yourself and remember…you are worth it! 💜 #anorexiarecovery #strongnotskinny #believeinyourself #bodypositive #determination #igotthis ##eatforlife #eatforgains #gains #gym #gymgirl #fitness #fitnessjourney

A post shared by Emelle Lewis (@emellegetswell) on


Emelle je paradoxne vďačná za svoju chorobu. Bojovala s ňou roky, no tvrdí, že táto skúsenosť z nej urobila silnejšieho človeka. Vedela by rozprávať celé hodiny o nekonečnom utrpení a posadnutosti vlastnou postavou. Dnes je presvedčená, že túžbu po dokonalosti má v sebe zakorenenú každý z nás. Dôležité je však sa jej nepoddať.

Jej zdravie však bolo rapídne ohrozené. S desivou podváhou 31 kg jej hrozil kolaps celého organizmu. Dievča v tom nevidelo problém, myslela si, že normálny život môže žiť aj s touto, extrémne nízkou hmotnosťou. Svojou snahou byť najštíhlejšia, si chcela vyliečiť nedostatok priateľov na strednej škole. Myslela si, že ju nechcú prijať do partie preto, že je tučná. A práve toto jej presvedčenie bolo spúšťacím mechanizmom celého vražedného kolotoča.

„Bola mi neustále zima, odmietla som však prijať liečbu, pretože som bola presvedčená o tom, že všetci sú proti mne,“ povedala pre Mail Online.

(Samo)vražedný životný štýl


Pred terapiou robila veci, ktoré sú doslova nepochopiteľné. Do 16-tej si nedovolila posadiť sa, behávala, chodievala so psom na dlhé prechádzky, okrem toho aktívne cvičila jogu a cviky na brucho. Pri zatajovaní svojej poruchy však musela u nej nastúpiť aj vynaliezavosť. „Všetkým som tvrdila, že som vegánka. Nechcela som, aby ma trápili zbytočnými otázkami,“ priznáva dievča, ktoré robilo čokoľvek preto, aby jej choroba nevyšla na povrch. Najviac jej však pomohol internet. Na Instagrame začala sledovať účty dievčat, ktoré sa dostali z anorexie. To bolo podľa nej ten najväčší impulz, aby začala so sebou niečo robiť. Ak by sa nespamätala, určite by zomrela. Inú možnosť nemala.

Náročná a zdĺhavá cesta

I'm thankful for my past struggle. Anorexia stole everything from me and almost succeeded in taking my life. But all those years of suffering taught me some valuable lessons and made me the person I am today. I'm thankful that I experienced such a battle because now I'm stronger than ever. I'm grateful for everyday that I'm alive and I'm learning to love my body for what it is. My goal now is to help and inspire everyone else to love themselves and just love being alive. I know times get really hard sometimes and I know we all have this desire to be "perfect" but I've learnt now that life is too short to dwell on things that can't be changed. Love yourself, love your life, and love being alive #lifeisbeautiful 🙌🏽💖🌟#feelgoodfriday #anorexiarecovery #progressnotperfection #strongnotskinny #bodypositive #transformation #loveyourself #lovelife #gymgirl #girlswholift #determination #igotthis

A post shared by Emelle Lewis (@emellegetswell) on


Krajšia a šťastnejšia


Nakoniec sa jej podarilo vyhrať nad psychickou chorobou. Bolo to náročné, pretože anorexiu brala 6 rokov ako prirodzenú súčasť svojho života. Pomohla jej rodina, priatelia, zdravá strava a fitness. Na jej Instagrame nájdeme šťastnú ženu, ktorej výzor sa zmenil na nepoznanie. Užíva si život, je vyvážene, a dostala sa do štandardnej konfekčnej veľkosti. Verí, že tak, ako ju zachránil Instagram, môže ona pomôcť svojou výpoveďou mnohým ženám. Veď naozaj sa všetko netočí len okolo postavy.

Pozri aj: “Sme krásne také, aké sme!” Fotografka odfotila 40 žien v spodnej bielizni v snahe zmeniť spôsob, ako svet vníma ženskú krásu

unilad.co.uk
0
Komentovať (0)