foto: MoviestillsDB

Uplynulý týždeň bol opäť plný zaujímavostí zo sveta filmu.

Svet filmu nikdy nespí – to je pravidlo, ktoré je známe azda každému fanúšikovi nielen filmov, ale aj televíznych seriálov. Inak tomu nebolo ani uplnyulý týždeň a keďže chceme, abyste boli v obrzae aj vy, pripravili sme pre vás krátky súhrn najdôležitejších noviniek, ktoré sa za posledné dni na tejto scéne udiali.

Okrem trailerov na nové série seriálov, či pravidelný súhrn filmových premiér v slovenských kinách, sa tento týždeň koná aj 20. ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet. Viac sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Štartuje festival dokumentárnych filmov Jeden svet

V týchto dňoch v Bratislave štartuje jedinečný medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorého hlavným ogranizátorom je občianskej združenie Človek v ohrození. Tak ako každý rok, aj tento sa festival nesie v tematickej jednotnosti, na pozadí ktorej bude divákom premietnutá pestrá paleta zaujímavých dokumentov, ktoré mnohým zmenia pohľad na svet i zmýšľanie.

20. ročník festivalu sa koná od 9. do 13. októbra v Bratislave a následne sa v priebehu roka výber filmov dostane aj do klubových kín a kultúrnych priestorov po celom Slovensku. Téma tohto ročníka je „Stratení v súčasnosti“, v rámci ktorej organizátori zvolili štyri dôležité okruhy, ktoré sa všetkých z nás, či už si to priznáme alebo nie, dotýkajú – klimatické zmeny, medziľudské vzťahy, technologický pokrok a spoločenská situácia a politické režimy.

Premiéra slovenského filmu Stratený domov

Keďže spomínaný festival je skvelým miestom na odpremiérovanie ambicióznych snímok, dočkáme sa hneď niekoľkých exkluzívnych uvedení.

Jednou z premiér je aj dokument režiséra Juraja Mravca s názvom Stratený domov, ktorý sleduje osudy mladých slovenských záchranárov. Tí sa rozhodli zapojiť do najväčšej bojovej operácie v moderných dejinách – veľkej bitky o hlavné mesto samozvaného kalifátu Mosul.

Mravcov film ukazuje, ako rýchlo vie byť ohrozený základný kameň spoločnosti – rodina, keď tam von zúri vojna. Neľahký film z prostredia iracko-sýrskeho pohraničia Sindžár, kde Islamský štát spáchal genocídu, chytí za srdce každého diváka a rozhodne by si ho nikto nemal nechať ujsť.

Pozrite si trailer k novému filmu:

Rick a Morty sa vracajú v ultra krátkej sérii

Cez víkend celý internet žil zverejnením prvej upútavky na štvrtú sériu obľúbeného komediálneho animovaného seriálu so sci-fi prvkami Rick and Morty. Stanica Adult Swim, ktorá seriál v USA vysiela, pri príležitosti blížiacej sa premiéry nových epizód zverejnila nielen prvý trailer, ale aj dátum, kedy prvú časť uvedie. Do diárov si preto zapíšte deň 10. november 2019.

S náložou toho, čo môžeme od nových epizód očakávať však prišla aj menej potešujúca správa. Ako totiž nedávno informoval britský portál Unilad, 4. séria Ricka a Mortyho bude pozostávať len s piatich epizód. Samozrejme, platí to len na tento rok. Stanica Adult Swim totiž štvrtú sériu rozdelí na dve časti, pričom ďalších 5 dielov odvysiela neskôr.

Vracajú sa aj Vikingovia. Naposledy

So šiestou sériou v poradí sa so svojimi divákmi nadobro rozlúči aj úspešný seriál Vikingovia (Vikings) z dielne History Channel. Dvojhodinová premiéra fanúšikov stredovekých príbehov čaká 4. decembra tohto roku a ako informoval portál Coming Soon, kritikmi ospevovaná historická dráma zakončí svoju televíznu púť 20 epizódami.

Nový projekt režisérov Avengers

Od komiksoviek si síce nateraz dáva súrodenecká dvojica režisérov Anthony a Joe Russovcov pauzu, pri režírovaní ambicióznych projektov však zaostávať za ostatnými ani z ďaleka neplánujú. V uplynulých dňoch totiž začali naplno pracovať na adaptácii skutočného príbehu muža Nica Walkera, bývalého armádneho lekára, ktorý sa vracia naspäť domov s viacerými traumami, závislosťami na opiátoch, čo spôsobí, že začne vykrádať banky.

Skutočného Walkera chytili v roku 2011, pričom prepustiť by ho mali v roku 2020, na kedy je naplánovaná aj premiéra filmu, ktorý nesie názov Cherry.

V skutočnom príbehu uznávanej režisérskej dvojice súrodencov zahviezdi Tom Holland (Spider-Man: Homecoming, Avengers: Endgame), ale aj Bill Skarsgard (horor IT), Jack Reynor (horor Midsommar), Ciara Bravo (Wayne) a mnohí ďalší.

Ďalší seriál zo sveta The Walking Dead

Na nedávnom newyorskom festivale Comic Con tvorcovia seriálu The Walking Dead predstavili viacero plánov s úspešnou značkou. Okrem obnovenia hlavného seriálu na 11. sériu sa v dohľadnej dobe dočkáme aj ďalšieho spin-offu, ktorý tak doplní už existujúci TWD a Fear the Walking Dead. Jeho konkrétny názov ani dátum premiéry zatiaľ známy nie je, no tvorcovia zverejnili aspoň prvú upútavku toho, ako bude tretí Walking Dead seriál vyzerať. Jeho začiatok vysielania je na pláne na jar 2020.

V ďalšej zombie novinke zahviezdi Aliyah Royale, Alexa Mansour, Annet Mahendru, Nicolas Cantu, Hal Cumpsto či Nico Tortorella a seriál by sa mal točiť okolo prvej generácie preživších apokalypsy.

Ďalšie filmové premiéry

Okrem snímok na filmovom festivale dokumentárnych filmov Jeden svet nás v regulérnych kinách čakajú aj dve zaujímavé premiéry. Už od 10. októbra si v slovenských kinách budete môcť užiť napríklad kriminálno-komediálnu drámu s názvom Zlatokopky (Hustlers). V nej sa tím striptérok na čele s Jennifer Lopez, Keke Palmer či Juliou Stiles rozhodne ukázať svojim klientom z Wall Street, kto skutočne vládne tomuto svetu. Núdza nebude o vtipné momenty aj dramatické chvíle, čo naznačuje aj trailer nižšie. Snímku do slovenských kín privedie distribučná spoločnosť Forum Film.

Druhou ambicióznou novinkou v našich kinách je akčné sci-fi s Willom Smithom v hlavnej úlohe. Snímka Blíženec (Gemini Man) predstavuje príbeh Henryho Brogana, elitného nájomného vraha, ktorý si svoju úlohu vždy bez akýchkoľvek zbytočných problémov navyše splní do bodky. Pri svojej poslednej úlohe sa ale dozvie informácie, ktoré nemal vedieť a tak sa ho jeho zamestnávateľ rozhodne zlikvidovať. Koho však poslať na človeka, ktorý je absolútnou špičkou vo svojom odbore? Ako riešenie sa ponúka poslať za Henrym jeho dvojníka v mladšej verzii, čo je vďaka spoločnosti Gemini možné. Henry sa tak prvýkrát bojí o svoj vlastný život, pretože musí utekať pred svojím vlastným klonom. Podarí sa mu prežiť? Snímku do slovenských kín distribuuje spoločnosť CinemArt.

Viac noviniek aj informácií zo sveta filmov a seriálov môžete nájsť aj na našom webe. Stačí navštíviť našu špeciálnu sekciu.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )