Michal Blaško / / Kultúra
Tento rok sme si do našich končín po prvýkrát pozvali svetovo uznávaného speváka Alpha Blondy, ktorý prinesie na desiaty ročník Uprisingu pravé roots reggae.

Alpha Blondy pochádza z Pobrežia slonoviny a fanúšikovia ho označujú ako Boba Marleyho Afriky. Táto superstar predstaví svoje večné skladby ako Cocody Rock, Jah Glory, Brigadier Sabari či všadeznámy hit, Jerusalem, ktorý bol nahrávaný spolu s kapelou The Wailers. 64-ročný spevák je plný energie a ukrýva v sebe mystickosť, spiritualitu ba aj zmysel pre humor. Svojim živým vystúpením prinesie na bratislavské Zlaté piesky kúsok Afriky, vytvorí nezabudnuteľnú atmosféru a divákom aj zimomriavky na tele.

Ako syn kresťanskej matky a moslimského otca je večným bojovníkom za politické práva a náboženskú rovnosť vo svete. Hudbe sa venuje už od školských čias tak intenzívne, že bol kvôli jej zanedbávaniu vylúčený. Presťahoval sa do Ameriky, kde sa zoznámil s rastafariánskou kultúrou a reggae hudbou, v ktorej našiel svoju najväčšiu lásku. Jeho pozitívny odkaz mu priniesol úspech už od prvého albumu „Jah Glory“ z roku 1982 až k najnovšiemu albumu „Positive Energy“ spred dvoch rokov. Alpha Blondy celkovo vydal 17 albumov a jeden z nich, „Merci“, si v roku 2003 vyslúžil aj Grammy ocenenie za najlepší reggae album roka. Spieva v rodnej reči dioula, po francúzsky, anglicky, či arabsky a hebrejsky, čím si získava rôznorodých fanúšikov, v ktorých sa snaží prebudiť mier a jednotu.

Vstupenky nájdeš na uprising.sk.

Uprising
Komentovať (0)