Foto: flickr.com(JD Lasica)/twitter.com

Elon Musk opäť raz dokázal, že je mužom činu. Pred pár mesiacmi sľúbil, že vyrieši problém s elektrinou v južnej Austrálii. Svoj sľub dodržal.

Elona Muska vám nemusíme predstavovať. Práca, ktorú zároveň berie ako svoje životné poslanie, sa stala zmyslom jeho života. Svoje vízie neváha uskutočniť a preto ho obdivujú ľudia na celom svete. Pred pár dňami opäť raz ukázal, že sľuby neberie na ľahkú váhu. Dokázal zostrojiť najväčšiu batériu na svete, pričom to zvládol za menej než 100 dní.

Južná Austrália už od minulého roka čelí častým výpadkom elektriny, ktoré pre vládu predstavujú vážny problém. Elon Musk sľúbil austrálskej vláde, že im pomôže zostrojiť batériu s obrovskou kapacitou za menej ako sto dní od podpísania zmluvy. Ak mi tento termín nestihol, batériu poskytne Austrálii zadarmo. Kto by nesúhlasil s takouto ponukou?Ako všetci vieme, zakladateľ Tesly miluje výzvy, a preto urobil všetko preto, aby termín stihol.  Asi sa riadil svojím vlastným heslom: “Prvým krokom je zistiť, či je niečo možné; potom sa to pravdepodobne stane.” Za menej než sto dní zostrojil najväčšiu batériu na svete, s neuveriteľnou kapacitou 100 až 300 megawatt hodín, ktorá bude schopná zásobovať elektrickou energiou až 30-tisíc domácnosti po dobu 100 dní. Keďže “šibeničný” termín stihol v stanovenej lehote, Austrália zaplatí za tento vynález približne 42 miliónov eur. Všetci však svorne tvrdia, že to naozaj stálo za to.

Najväčšia batéria na svete

Batéria s kapacitou 100MW/129MWh bude najväčšou lithium-iónovou batériou na svete a bude postavená vedľa veternej farmy Hornsdale v blízkosti Jamestown v južnej Austrálii. Miestni obyvatelia tak konečne nebudú musieť bojovať s neustálymi výpadkami elektrickej energie.V súčasnosti sa novinka podrobí ešte sérii dodatočných testov. Ale keďže v Tesle ide všetko rýchlosťou svetla, batéria by mala byť spustená do prevádzky už začiatkom decembra, pričom ju bude dobíjať energia z veterných elektrární. Elonovi Muskovi môžeme teda pokojne zablahoželať k (ďalšiemu) vynálezu.

Pozri aj: Je najkrajšia na svete. Navštívili sme slovenskú kanceláriu Googlu a takto to tam vyzerá

unilad.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )