Ilustračná foto: Pixabay

Kuriózny prípad rektálnej ejakulácie.

Aj napriek pokročilým technológiám, či prebádaniu mnohých úskalí medicíny, ani v 21. storočí ľudstvu niektoré problémy týkajúce sa ľudského tela nie sú známe. Pekným, aj keď veľmi hrozivým, príkladom tohto je nedávny prípad 33-ročného muža, ktorého do nemocnice doviedol 5 dní pretrvávajúci opuch semenníkov. Paradoxom pritom je, že s iným – omnoho vážnejším problémom – k lekárovi nezašiel po dobu dvoch rokov. Muž totiž ejakujoval z análneho otvoru. A to stále nie je všetko!

Portál IFL Science nedávno informoval o veľmi bizarnom, no vzácnom prípade 33-ročného pacienta. Tím lekárov, ktorí muža liečil a skúmal, ho označil za „veľmi nezvyčajný prípad rektálnej ejakulácie“. Toto ale nebol jediný problém, ktorý pacienta trápil.

Ejakuloval z análneho otvoru, v moči mal stolicu

Ako sme spomínali v úvode článku, muža do nemocnice priviedli bolesti a opuch semenníkov, ktoré u neho ani po piatich dňoch neustávali. Toto však nebol jediný problém, ktorý muža trápil. Ako sa totiž ukázalo, muž takmer dva roky vylučoval do moču aj plyn (stav zvaný pneumatúria), močil fekálne hmoty (stav zvaný fekalúria) a z konečníka vylučoval „značné množstvo moču a spermy”. Práve posledný stav pacienta je pre lekárov tak ojedinelý, že preň ani neexistuje odborný názov, pripomína IFL Science.

Z tohto celého vyplýva, že žiadna z tekutín či tuhých látok, ktoré muž vylučoval, nevychádzali z miesta, odkiaľ by za normálnych okolností vychádzať mali. Muž to však nijako neriešil a až bolesť v semenníkoch ho prinútila vyhľadať lekársku pomoc.

Nález v recta na CT snímke. Foto: Cureus (CC 4.0)

Všetko bolo akoby naopak

Prípad lekárov, samozrejme, zaujal. V prípadovej štúdii, ktorú publikovali v odbornom časopise Cureus, tím doktorov popísal podrobný stav pacienta. Ten mal výrazne opuchnuté semenníky. Zo vzoriek krvi, ktoré sa laboratórne testovali, mal muž príznaky infekcie močových ciest. Digitálne vyšetrenie ukázalo, že nejaký problém bol aj na jednej zo stien konečníka. Aký konkrétne, ukázalo až CT vyšetrenie.

Skeny z CT jasne ukázali v konečníku „štruktúru naplnenú plynom“. Ďalšie testy navyše potvrdili prítomnosť fistuly medzi močovou trubicou a konečníkom, cez ktorú prechádzali tekuté aj pevné odpadové látky z tela von. Lekári preto začali hľadať možnosti, ako pacienta dať opäť dohromady. Stále im však nebolo jasné, ako k týmto komplikáciám mohlo dôjsť.

Fistula medzi močovou trubicou a konečníkom. Foto: Cureus (CC 4.0)

Nezvyčajný dôvod príznakov

Tím lekárov si najskôr myslel, že mohlo isť o následky penetrácie análneho otvoru pohlavným údom alebo neznámym predmetom, čo mohlo konečník poraniť. To však bolo vylúčené, keďže pacient poprel akýkoľvek homosexuálny pohlavný styk. Lekári si preto následne mysleli, že išlo o následky prekonania tuberkulózy alebo zápalové ochorenie čriev. Testy však nič také nepotvrdili.

Fistula medzi močovou trubicou a konečníkom. Foto: Cureus (CC 4.0)

Ďalším skúmaním pacientovej histórie sa však zistilo, že dva roky pred nástupom symptómov bol muž tri týždne v kóme po predávkovaní kokaínom a fenycklidínom. Počas pobytu v nemocnici mu lekári vtedy zaviedli Foley katéter, ktorý mu s najväčšou pravdepodobnosťou zranenia v oblasti konečníka a močového mechúra spôsobili. Keď lekári zistili príčinu zranení, čakala ho séria operácií, našťastie, s dobrým koncom.

Prípad tohto muža, samozrejme, nedvíha len varovný prsty všetkým, ktorí odkladajú návštevu lekára kvôli akýmkoľvek zdravotným komplikáciám, je tiež upozornením aj pre lekárov, ktorí môžu pri svojej práci a jednoduchých zákrokoch spôsobiť iné komplikácie, často väčšieho rozsahu. Zavádzanie katétra je viac-menej banalitou, no na zdravie pacienta môže mať nemalé následky, pokiaľ sa zdravotnícky personál o svojho pacienta stará nepozorne a nedbanlivo.

0
Uložiť článok
Komentovať