Foto: youtube.com (Quartz )

Bohužiaľ ešte stále medzi nami existujú ľudia, ktorí veria, že reči o globálnom otepľovaní sú len nezmyselným výplodom ľudí, ktorí nevedia, čo s voľným časom...

Vraví sa, že sa neoplatí hádať s tým, kto má svoju hlavu. Ak vám však nie je ľahostajná budúcnosť našej planéty, treba sa vážne zamyslieť nad tým, čo sa na nej deje. Povodne, masívne topenie ľadovcov či časté zemetrasenia. Aj to všetko je dôsledok klimatických zmien prebiehajúcich v súčasnosti. Ak sa však nechcete s nikým, kto je presvedčený, že to je len blud, púšťať do siahodlhých debát, pustite mu nasledujúce video. Veď nenadarmo sa hovorí, že obraz povie viac než tisíc slov. 

Súčasný americký prezident Donald Trump nejedenkrát poprel globálne otepľovanie. Tvrdí, že jemu predsa nie je teplo. Tak o akom otepľovaní to vravíme? No vedci majú však na túto problematiku iný názor. Podľa ich výpočtov sa naša Zem od konca 19. storočia do deviatich rokov oteplí až o 1,5 °C. Keď si predstavíme, že hovoríme o relatívne krátkom časovom úseku, počas ktorého došlo k značnému otepleniu, je pred nami naozaj desivá skutočnosť.

Roky 2014, 2015 a 2016 sa považujú za najhorúcejšie a predpokladá sa, že tento trend bude pokračovať. Antti Lipponen, klimatológ z Finish Meteorological Institute, na základe zozbieraných údajov o teplote na Zemi, ktoré mu poskytol Goddardov inštitút pre analýzu povrchových teplôt (GISTEMP), urobil na prvý pohľad jednoduché video. To, čo však na ňom uvidíte, vám vyrazí dych.

Najprv sú červené oblasti ojedinelé. To sú práve tie štáty, v ktorých sa zaznamenala „abonormálna“ teplota. Neskôr sa to, čo sa zdalo abnormálne, mení na bežnú skutočnosť. Svet sa tak v ponímaní autora mení na červené more.

Júl 2017

„Júl 2017 bol najteplejším zaznamenaným júlom,“ píše vedec vo svojom statuse. Naozaj treba ešte viac výskumov? Zmena klímy sa však týka všetkých krajín. Globálne otepľovanie si nevyberá len určité oblasti, teda ideme v tom spolu. Tak prečo zatvárame oči pred tým, čo je naozaj očividný jav? Mali by sme sa zmobilizovať a konať. Ešte skôr, než bude neskoro.

Pozri aj: 27 fotografií, ktoré ukazujú, že koniec sveta je naozaj blízko

indy100.com

 

Príbehy
0
Komentovať (0)