kvíz športové pojmy

Ilustračná snímka: Unsplash

V ktorom športe sa môžete stretnúť s disciplínou steeplechase?

Unsplash

Steeplechase je atletickou disciplínou, pri ktorej sa jedná o dlhý beh cez prekážky. Pri mužskej aj ženskej kategórii je oficiálnou vzdialenosťou 3000 m, pozostávajúcich z 28 klasických a 7 vodných prekážok.

V ktorom športe sa používa k bodovaniu fifteen?

Unsplash

Víťazné fifteeny si pripisujú hráči tenisu. Pôvod bodovania 15, 30, 40 nemá jednoznačný pôvod, ale viažu sa k nemu viaceré legendy. Po víťazných fifteenoch získavajú hráči víťazné hry (games) a následne sety (šesť hier a v prípadne zhody rozdiel o dve hry).

Pre ktorý šport je typické používanie slova strike?

Unsplash

Strike je využívaný v bejzbale. Jedná sa o moment, kedy pálkar nedokáže odpáliť loptičku do hry. V prípade tretieho neúspechu je pálkar mimo hry (strikeout). Rovnaký pojem sa využíva aj pri hre softball.

V ktorom športe sa môžete stretnúť s penaltou?

Unsplash

Penalta sa spája najčastejšie s futbalom, kedy sa jedná o pokutový kop zo vzdialenosti 11 m. Vo veľkej miere sa takýto kop končí gólom.

V ktorom športe sa môžete stretnúť s pojmom fleret?

Unsplash

Fleret je bodnou zbraňou v športovom šerme. Zásahovou plochou je pri tejto disciplíne trup, pričom zásahy zaznamenáva elektronický prístroj.

S ktorým športom sa spája pojem rýchlostná skúška?

Unsplash

Rýchlostná skúška je spojená s motoršportom a využívaná je v rely. Jazdci v automobiloch sa snažia čo najrýchlejšie prejsť určitú meranú trasu.

Ktorý šport vo svojej terminológii využíva pojem hole-in-one?

Unsplash

Hole-in-one je pojem, ktorý sa využíva v golfe. Jedná sa o situáciu, kedy golfista zahrá jamku z odpaliska do jamky vďaka jednému úderu.

V ktorom type športov sa používa pojem Ippon?

Unsplash

Ippon znamená zisk maximálneho počtu bodov a zároveň koniec zápasenia v japonských bojových športoch ako je karate, judo alebo jiujitsu.

V ktorom športe musia športovci absolvovať trestný okruh?

Unsplash

Trestný okruh je spojený s biatlonom a nepresnou streľbou. V prípade, že biatlonisti urobia na strelnici chybu, musia smerovať na trestný okruh. Automaticky sa to netýka štafiet, kde majú športovci možnosť troch náhradných dobití.

Ktorý šport využíva skif?

Skif je pretekárska loď skonštruovaná pre rýchlostné veslovanie, konkrétne preteky jednotlivcov. V prípade súťaže dvojíc môžeme hovoriť o dvojskife.

Najnovšie články