Od dnešného dňa sa zmierňujú opatrenia pre cestovanie do ďalších krajín.

Púšťanie občanov susedných krajín v takzvanej zelenej farbe na územie Slovenska bude od pondelka (14. 6.) s novými podmienkami. Na Slovensko budú môcť vstúpiť už aj s použitím 24-hodinového antigénového testu či 72-hodinového PCR testu proti ochoreniu COVID-19. Po stredajšom rokovaní vlády to oznámil premiér Eduard Heger (OĽANO).

Zároveň informoval o dohode s Maďarskom, Rakúskom, Českom a Chorvátskom, vďaka ktorej budú môcť zaočkovaní slovenskí dovolenkári cestovať do destinácií bez testu a bez nutnosti absolvovať karanténu, ak po ich prvej dávke akejkoľvek vakcíny proti COVID-19 prešlo 22 dní. Slovensko momentálne v tomto smere rokuje aj so Slovinskom. “Aj ľudia, ktorí sú zaočkovaní prvou dávkou, sa po 22 dňoch budú môcť vrátiť na Slovensko bez toho, aby absolvovali test či karanténu,“ podotkol Heger.

Foto: Cestovateľský semafor/MZ

Premiér uviedol, že sa pandemická situácia na Slovensku naďalej zlepšuje. Vláda preto podľa jeho slov pripravuje pre občanov opatrenia, aby do dovolenkových rezortov cestovali čo najefektívnejšie.

Oddnes sa menia podmienky pri cestovaní

Ako však na sociálnych sieťach informoval štátny tajomník Martin Klus, oddnes a teda od 10. júna sa menia ďalšie podmienky pri niektorých krajinách. “Zmierňujú sa podmienky pri cestovaní zo Slovenska do Holandska. Sme zaradení na zoznam bezpečných krajín, nevyžaduje sa podmienka negatívneho testu ani izolácie po príchode do krajiny akýmkoľvek typom dopravy,” píše Klus.

Foto: TASR – Jakub Kotian

Podmienky sa menia aj pri ceste na Cyprus. “Slovensko je v oranžovej kategórii, čo znamená, že cestujúci z (výnimkou sú plne zaočkovaní) musia pred príletom absolvovať molekulárny PCR test (vzorka odobratá max. 72 hodín pred odletom), vyplniť Cyprus Flight Pass formulár a nahrať do žiadosti certifikát preukazujúci negatívny výsledok testu a v prípade vyzvania sa podrobiť náhodnému testovaniu hneď po prílete. Cestujúci z ktorejkoľvek krajiny, ktorí preukážu, že boli zaočkovaní proti COVID-19 všetkými požadovanými dávkami registrovanej vakcíny, sú oslobodení od absolvovania testov tak pred príchodom, ako aj po príchode na Cyprus, pričom akceptujú aj Sputnik V,” doplnil.

Cestovanie do Francúzska je od stredy tiež jednoduchšie, hranice sú pre obyvateľov EÚ úplne otvorené. Návštevníci z EÚ sa nebudú musieť preukázať negatívnym antigénovým či PCR testom, ak sú úplne zaočkovaní jednou zo štyroch vakcín schválených v Únii – od spoločností Pfizer/BioNTech, Oxford/AstraZeneca, Moderna a Johnson & Johnson.

0
Uložiť článok
Komentovať