Islandský skladateľ Jóhann Jóhannson je autorom hudby k novému sci-fi Prvý kontakt (Arrival). Aký je jeho postup práce a aký má vzťah s režisérom filmu, Denisom Villeneuevom?

Náš prvý spoločný film bol jeho hollywoodsky debut, film Zmiznutie (v orig. Prisoners). Pracovalo sa nám na ňom dobre, boli sme spokojní po osobnej aj kreatívnej stránke, a tak vznikol náš vzťah,“ hovorí Jóhannson o  spolupráci s režisérom Denisom Villeneuveom, s ktorým doteraz pracoval na troch filmoch: Zmiznutie, Sicario a najnovšie na sci-fi dráme Prvý kontakt (Arrival), ktorá do našich kín prichádza 10. novembra, konkrétne v bratislavskom Bory Mall.

Článok pokračuje pod videom ↓

Spolupráca na týchto troch filmoch bola veľmi úzka a uspokojivá,“ pokračuje Jóhannson. Vo väčšine hollywoodskych produkcií vstupuje skladateľ do tvorivého procesu až po skončení natáčania. V tomto prípade to však bolo inak. „Pri všetkých troch filmoch sme sa o hudbe začali rozprávať dávno pred začiatkom nakrúcania. Celý proces začal v momente, keď som dostal scenár a začali sme sa rozprávať o ideách, konceptoch a témach príbehu.“

Film Prvý kontakt je o lingvistke (hrá ju Amy Adams), ktorá pomáha americkej armáde komunikovať so záhadnými mimozemskými návštevníkmi. Tieto témy ovplyvnili aj Jóhannsonov prístup k práci na filmovej hudbe. „Film je v podstate o jazyku, o komunikácií s druhom, s ktorým sa nemáme ako dorozumieť. Preto mi bolo jasné, že v hudbe k nemu musia dominovať hlasy.“

[youtube smuZrBiSh2c 720 410]

Prvom kontakte preto nenájdete klasické orchestrálne skladby. „Sú tam motívy, no je to viac o pocite, o štruktúre. Spravil som v minulosti množstvo veľmi melodických a množstvo tradičných soundtrackov, no toto je niečo, čo ma v súčasnosti zaujíma viac.“ Práve za jeden zo spomínaných tradičných soundtrackov bol po prvýkrát nominovaný na Oscara – za biografický film o Stephenovi Hawkingovi s názvom Teória všetkého. O rok nato sa mu ušla nominácia aj za drámu Sicario. Je teda vysoko pravdepodobné, že medzi najlepšími nebude chýbať ani tento rok.

V úspešnej spolupráci s francúzskym režisérom Denisom Villeneuvom plánuje Islanďan pokračovať. Už teraz pracujú na dlho očakávanom pokračovaní kultovej klasiky Blade Runner, s názvom Blade Runner 2049, ktorá má prísť do kín na budúci rok. K práci na tomto filme sa Jóhannson zatiaľ vyjadrovať nechce, no prezradil aspoň niečo. „Celé leto som nahrával perkusie. Predpokladám totiž, že vo filme bude veľa naháňačiek.

TS ItaFilm