Reprofoto: Youtube (24 Канал)

Námestník tamojšieho ministra vnútra Anton Geraščenko na sociálnej sieti Facebook uviedol, že zamestnanci s výnimkou vedenia medzičasom opustili priestory banky.

Do banky v ukrajinskej metropole Kyjev v pondelok predpoludním prišiel muž a prítomným povedal, že má v batohu bombu. Pracovníka pobočky požiadal, aby zatelefonoval na políciu.

Námestník tamojšieho ministra vnútra Anton Geraščenko na sociálnej sieti Facebook uviedol, že zamestnanci s výnimkou vedenia medzičasom opustili priestory banky.

“Vedúci pobočky v nej zostal na vlastnú žiadosť. Začali sme špeciálnu policajnú operáciu Hrom. Polícia začala vyjednávať s teroristom a požiadala ho, aby sa vzdal,” uviedol Geraščenko na sociálnej sieti. Obyvateľov Kyjeva aj návštevníkov zároveň vyzval, aby sa vyhli obchodnému centru Leonardo v Ševčenkovskom rajóne.

Geraščenko neskôr informoval, že páchateľom je 32-ročný občan Uzbekistanu Suchrob Rachmanovič Karimov, pričom ho označil za “psychicky labilného”. “Terorista vraví, že v batohu má veľké množstvo trhaviny, ktorá vybuchne, ak ho zabijú, pretože káble vedúce k rozbuške má omotané okolo nohy. Stále nevieme, aké vážne sú jeho zámery a či má skutočnú výbušninu,” poznamenal ukrajinský štátnik.

Aktualizované o 14:35

Napriek tomu, že sa 32-ročný občan Uzbekistanu vyhrážal veľkým množstvom trhaviny, tá napokon nevybuchla. “Zadržali ho živého, k žiadnemu výbuchu nedošlo. Momentálne na mieste pracujú pyrotechnici,” uviedol na sociálnej sieti Facebook námestník tamojšieho ministra vnútra Anton Geraščenko.

Muž držal 13 ľudí ako rukojemníkov

Minulý týždeň zadržiaval muž 13 cestujúcich autobusu ako rukojemníkov. Maksym Kryvoš je podozrivý z teroristického útoku, brania rukojemníkov, ohrozovania príslušníkov orgánov činných v trestnom konaní, ako aj z nezákonného zaobchádzania so zbraňami a výbušninami.

Foto: TASR/AP

Rukojemnícka dráma v meste Luck sa odohrala 21. júla a trvala 12 dní. Kryvoš sa najprv pomocou vyhrážok použitím zbraní a výbušnín zmocnil prímestského autobusu, v ktorom sa nachádzalo 13 ľudí. Na slobodu ich prepustil až po 12 hodinách zadržiavania. Kryvoš bol zadržaný po útoku policajných zložiek na autobus. Neskôr polícia zaistila aj jeho údajného spolupáchateľa.

Zaujímavosťou prípadu je priame zapojenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý splnil jednu z požiadaviek páchateľa, keď nahral a na sociálnych sieťach zverejnil video, v ktorom všetkým odporučil, aby si pozreli dokumentárny film Earthlings  roku 2005. Krátko po oslobodení rukojemníkov Zelenskyj toto video zo svojej stránky na sociálnej sieti Facebook odstránil.

Dva dni po udalostiach v Lucku došlo k rukojemníckej dráme aj v meste Poltava, kde ozbrojený muž zadržiaval jedného policajta. Ako v piatok informovala agentúra Ukrinform, muž je stále na úteku. Pátrajú po ňom za pomoci policajných psov a vrtuľníkov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )