Foto: TASR/ AP Photo - Alexander Zemlianichenko, File

Nie je známe, kto z Navaľného príbuzných bude môcť byť na pohrebe okrem jeho matky Ľudmily.

Tím zosnulého ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného aj niekoľko hodín pred jeho pohrebom čelil organizačným ťažkostiam. Jeho hovorkyňa Kira Jarmyšová vo štvrtok uviedla, že sa im zatiaľ nepodarilo nájsť pohrebné vozidlo, ktoré by odviezlo telo do kostola.

„Neznámi ľudia volajú márniciam a vyhrážajú sa im, ak budú súhlasiť, že vezmú Alexejovo telo,“ cituje Jarmyšovú spravodajský portál BBC.

Chcú sa dôstojne rozlúčiť

Pohreb je naplánovaný na piatok 1. marca vo štvrti Marjino na okraji Moskvy, pričom bohoslužba sa začne o 14:00 miestneho času a pohreb bude o 16:00 na Borisovskom cintoríne. Pohrebný obrad budú vysielať aj online na Navaľného kanáli na YouTube.

Navaľného tím zverejnil pre verejnosť mapku trasy medzi kostolom a cintorínom, a tiež zoznam miest v zahraničí, napríklad Soul, Rím, Montreal a Štokholm, kde sa tiež uskutočnia smútočné podujatia.

Navaľného tím vyzval ľudí, aby prišli na jeho pohreb. Nie je však jasné, koľko ľudí príde. Navaľného spolupracovník Leonid Volkov sa pre BBC Newshour vyjadril, že sa obáva toho, čo sa môže počas pohrebu stať.

Foto: TASR/ AP

„Obávam sa, že zajtra možno očakávať prekvapenia… úprimne povedané, keď teraz hovorím, neviem, či skutočne umožnia ľuďom rozlúčiť sa s Alexejom,“ povedal vo štvrtok a dodal, že tím sa obáva aj toho, že môžu vzniknúť problémy s kostolom, kde sa má uskutočniť bohoslužba.

V okolí sú policajné hliadky

Na sociálnych sieťach cirkulujú fotografie, ktoré ukazujú zvýšenú policajnú prítomnosť a neobsadené bariéry pri kostole aj cintoríne. Kanál RusNews na platforme Telegram informoval, že na pouličných lampách v okolí cintorína nainštalovali bezpečnostné kamery.

Skupina právnikov a ľudskoprávnych aktivistov Prvé oddelenie varovala na sociálnych sieťach ľudí chystajúcich sa ísť na pohreb, aby boli ostražití. Upozornila na provládnych aktivistov, ktorí sa môžu správať ako provokatéri, aj na možné zatýkanie.

„Zostaňte mimo radar bezpečnostných zložiek – v dňoch po pohrebe nepoužívajte verejnú dopravu a nežiadajte o papierovanie,“ uviedla skupina. Ľudia by tiež podľa nej nemali so sebou mať predmety s fotografiou Navaľného alebo symbolom jeho protikorupčnej nadácie, ktorú v Rusku vyhlásili za extrémistickú.

Foto: TASR/ AP

Pred chrámom vo štvrti Marjino na juhovýchode Moskvy, kde sa v piatok bude konať cirkevný obrad za zosnulého politika Alexeja Navaľného, sa zhromaždili stovky ľudí. „Nemohli sme neprísť,“ hovorí väčšina z nich podľa stanice Rádio Sloboda (RFE/RL).

V blízkosti sú odstavené policajné dodávky, ktorými zvyknú prevážať zadržaných. Polícia hliadkuje aj na najbližšej stanici metra a legitimuje ľudí, ktorí z nej vychádzajú s kvetmi. Od stanice metra k chrámu vedie koridor z policajných zátarás. V oblasti boli údajne vypnuté aj mobilné internetové služby, informovala agentúra AFP.

Nie je známe, kto z Navaľného príbuzných bude môcť byť na pohrebe okrem jeho matky Ľudmily. Navaľného deti Daria a Zachar žijú v zahraničí a pravdepodobne aj jeho vdova Julija. Jej pre prácu s Navaľného tímom a jej nedávnymi verejnými vyhláseniami, v ktorých obvinila ruského vodcu Vladimira Putina zo smrti jej manžela, môže hroziť zatknutie.

Dmitrij Moskovskij, PR koordinátor Ruskej demokratickej spoločnosti (RDS), ktorá organizovala protesty po smrti Navaľného, ​​pre britskú televíziu Sky News uviedol, že polícia by mohla obmedziť účasť ľudí na obrade v chráme. Pripustil dokonca, že matka Alexeja Navaľného by mohla byť jedinou osobou, ktorej prítomnosť v chráme polícia povolí.

Alexej Navanľnyj, najhlasnejší kritik Putinovho režimu, zomrel v piatok 16. februára v arktickej trestaneckej kolónii.

Uložiť článok

Najnovšie články