foto: PXhere, Unsplash

Mnoho ľudí si myslí, že dinosaura uvidíte už len v sérii filmov Jurský park. Nie je to však pravda.

Ako je to možné? Zatiaľ síce nie je známe, že by sa vedcom podarilo naklonovať napríklad Triceratopsa, paleontológovia si však myslia, že napríklad vtáky sú vzdialenými príbuznými dinosaurov. Aj keď si myslíte, že toho viete o dinosauroch veľa, tieto mýty a fakty vás možno prekvapia.

Filmy o dinosauroch klamú

Dinosaury vyhynuli

Je pravdou, že pred 65 miliónmi rokov došlo k masovému úhynu dinosaurov, nevyhynuli však všetky. Paleontológovia tvrdia, že dnešné vtáky sú potomkami dinosaurov. Ďalším príkladom sú netopiere, podivné cicavce s krídlami.

Boli to šupinaté jaštery

Aj keď aj v mnohých filmoch a dokumentoch sú dinosaury vyobrazované ako šupinaté jaštery, nálezy dokazujú, že mnoho z nich malo telo pokryté perím. Ani blízky príbuzný Tyranosaura, Yutyrannus, nemal šupiny, bol pokrytý huňatou srsťou. Perie slúžilo najmä menším druhom na udržiavanie telesnej teploty a aj tie najväčšie dinosaury mohli mať na hlave roztomilú hrivu. Ich zuby však už také roztomilé neboli.

Yutyrannus #ark #ark #playark #survivetheark #yutyrannus #game #carnivore #dinosaur

A post shared by Jurassic Ark (@jurassic_ark) on

Mali chladnú krv

Vďaka mikroskopickej štruktúre kostí boli vedci schopní určiť, že dinosaury sa vyvíjali pomerne rýchlo, čo dokážu väčšinou len cicavce a vtáky, ktoré majú rýchly metabolizmus a termoreguláciu. Nie je síce celkom jasné, ako fungovala termoregulácia u dinosaurov, je však takmer isté, že chladnokrvné neboli.

#ispywander & #history @carnegiemnh #dinnosaurus #fossiles and more in #pittsburgh

A post shared by ispywander (@ispywander) on

Boli zelení a siví

Nie, dinosaury skutočne neboli takéto jednotvárni, čo sa týka farieb. Vďaka fosíliám dokázali paleontológovia určiť, že niektoré tvory sa ponášali napríklad na dnešného medvedíka čistotného, mali pásikavý chvost a fľaky pripomínajúce masku na očiach. V skutočnosti boli dinosaury celkom pestré.

Všetky boli obrovské

Aj keď tie najväčšie dinosaury pútajú najviac pozornosti, pravda je taká, že boli nie len farebné, ale boli aj rôznych veľkostí. Niektoré mohli byť veľké ako lietadlo, iné zas malé ako dnešný holub.

Vedci objavili fosílie každého druhu

Aj keď by možno boli radi, keby to tak bolo, v skutočnosti boli doteraz objavené fosílie pochádzajúce z približne 700 druhov. To je len kvapka v mori. Existovalo ich omnoho viac. Každú chvíľu sa však podarí objaviť novú fosíliu, nové druhy teda pribúdajú pomerne rýchlo.

Cicavce sa vyvinuli po vyhynutí dinosaurov

Pravda je taká, že cicavce sa vyvinuli pred 200 miliónmi rokov z takzvaných cynodontov, teda ešte skôr, ako našu planétu obývali dinosaury. V tom čase však boli cicavce ešte pomerne malé a ten najväčší pripomínal veľkosťou dnešného jazveca. Keď však veľké množstvo dinosaurov vyhynulo, cicavce sa rozšírili po celom svete a začali narastať do omnoho väčších rozmerov.

Pohybovali sa rýchlo

Nie každý dinosaurus je rýchly, podobne ako dnešné zvieratá. Niektoré boli rýchle, iné zas pomalšie. Nedávna štúdia napríklad dokázala, že ani Tyranosaurus zrejme nebol rýchlejší ako bežiaci človek.

Sinraptor Dongi. © cheungchungtat (DeviantArt) . Got requests? . 🚨 INFORMATION🚨 . ~Sinraptor is a genus of theropod dinosaur from the Late Jurassic. The name Sinraptor comes from the Latin suffix. "Sino", meaning "Chinese", and "Raptor" meaning "Thief". The specific name dongi honours Dong Zhiming. Despite its name, Sinraptor is not related to dromaeosaurids (often nicknamed "raptors") like Velociraptor. It probably even hunted the largest dinosaur to walk on Asia; Manmenchisaurus.~ . . . #dinosaur #dinos #dino #dinosaurs #triassic #cretaceous #carnivore #jurassic #herbivore #omnivore #paleobiology #paleontology #prehistoric #park #world #pangea #continent #grasslands #desert #rainforest #forest #tundra #holocene #pliocene #pleistocene #miocene #oligocene #eocene #paleocene

A post shared by Prehistoric Gram (@prehistoric_gram) on

Boli chybou v evolúcii

Napriek tomu, že dinosaury kráčali majestátne po tejto planéte viac ako 150 miliónov rokov, v niektorých kruhoch prevláda názor, že boli len chybou v evolúcii čakajúcou na vyhynutie. Ako sme však už spomínali, potomkovia dinosaurov žijú ešte aj dnes a keby sme chceli porovnávať dĺžku existencie, prvý človek sa objavil pred 7 miliónmi rokov a Homo Sapiens existuje približne len 200 000 rokov.

Ktorý z mýtov vás prekvapil najviac? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: Databáza dinosaurov vám ukáže, aké jaštery žili na vašej adrese. Nová interaktívna mapa má záznamy o vašom bydlisku staré 600 miliónov rokov

businessinsider
Uložiť článok

Najnovšie články