bizarrepedia

Ak sa aj dnes bojíte ísť na návštevu zubárovi, odber krvi či preventívnu prehliadku, buďte radi, že ste nežili na začiatku minulého storočia...

Na začiatku minulého storočia, keď bola medicína ešte v plienkach, lekári nepoznali odpoveď na mnoho chorôb či zdravotných ťažkostí. Ani to ich však neodradilo od experimentovania. Práve naopak, neznalosť problematiky ochorenia a snaha prísť s niečím revolučným, spôsobili doslova explóziu vo vynaliezaní všemožných, často extrémne nebezpečných liečebných prístrojov a metód, ktoré nám z dnešného pohľadu pripomínajú skôr desivé nástroje na mučenie. Však posúďte sami.

Železné pľúca

Skôr, než bola objavená vakcína proti obrne, boli pacienti umiestňovaní do tesných kovových komôr, nazývaných tiež ako železné pľúca, ktoré pomocou tlaku simulovali dýchanie (môžete ich vidieť na obrázku hore). Počas nasledujúcich týždňov, kedy sa pacienti nemohli hýbať, bol odraz v zrkadle to jediné, čo videli, a rozprávať mohli iba vtedy, keď za nich prístroj vydýchol.

Moroví lekári

theloveforhistory
theloveforhistory

Ak sa presunieme ešte ďalej do histórie do 17. storočia, kedy Európu zmietal čierny mor, existovala skupina špeciálne školených lekárov, ktorí boli povolávaní do rôznych krajín, aby proti tejto chorobe bojovali. Nazývali sa aj moroví lekármi, a ich poznávacím znakom bola špecifická morová maska s dlhým zobákom. Tento zobák mali naplnený voňavými kvetmi, pretože sa v tej dobe verilo, že mor sa prenáša čuchom. Samotné liečenie pacientov nakazených morom potom zahŕňalo kruté bičovanie (dôvodom bola viera, že mor je „Boží trest“) a vysatie krvi z pacienta pomocou pijavíc.

Rozťahovač močovodu

Listverse
Listverse

Toto zariadenie určite vyvolá nepríjemný pocit v každom mužovi. Pokiaľ bol totiž mužský močovod z nejakého dôvodu príliš úzky na bezproblémový prietok moču, doktori použili rozťahovač, ktorý zvonku vsúvali do penisu pacienta. Následne pomocou skrutky oddialili dve časti tohto zariadenia od seba, čím močovod rozšírili. Krvácanie sa považovali za dobré znamenie toho, že liečba bola úspešná.

Gilotína na mandle

Listverse
Listverse

Zápal mandlí bol ešte pred objavom antibiotík život ohrozujúcim ochorením. Na ich odstránenie sa preto používalo špeciálne zariadenie, takzvaná mandľová gilotína, ktorú doktor vsunul pacientovi do hrdla. Nielenže bola táto gilotína rovnako efektívna, ako jej preslávená veľká sestra, doktori si jej používaním taktiež uchránili prsty od pohryznutia pacientami, ak by túto procedúru museli vykonať rukami. 

Umelá pijavica

Qmed
Qmed

Nič nie je pre pacienta lepšie, ako keď sa mu vysajete všetku otrávenú krv! V prípade, ak doktori nemali poruke živé pijavice, používali tento prístroj. Rotujúce čepele na jeho konci sa zarezali do pacientovho tela, pričom cylinder okolo nich vytváral vákuum, ktoré cez telo prístroja vysávalo z pacienta krv. Aké príjemné.  

Kliešte na hemoroidy

Canyouactually
Canyouactually

Pokiaľ ste v ďalekej minulosti trpeli hemoroidmi, museli ste sa s tým naučiť žiť. Alebo aspoň do chvíle, kedy už začala byť bolesť neznesiteľná. V takom prípade bola pre Vás skonštruovaná táto užitočná pomôcka, ktorá uchopila a rozdrvila externé hemoroidy, čím zabránila prítoku krvi a zabezpečila, že po čase odumreli a odpadli. Pochopiteľne, interné hemoroidy sa vytrhávali z tela pomocou háku.

Začiatky plastickej chirurgie

Keepmebuzy
Keepmebuzzy

Ťažko tomu uveriť, no jednoduchú plastickú chirurgiu poznali ľudia už od staroveku. Až donedávna však bola extrémne primitívna. Na zakrytie úrazov tváre sa totiž bežne používali tieto desivé masky. 

Utická kolíska

inmatesofwillard
inmatesofwillard

Táto „kolíska“ sa používala najmä v psychiatrických liečebniach kde pacientom, ktorí boli do nej nedobrovoľne zavretí, bránila v akomkoľvek väčšom pohybe. Tieto nehumánne klietky boli v 20. storočí nahradené oveľa prijateľnejšou zvieracou kazajkou, ktorá sa používa dodnes.

Zubné vrtákové kliešte

Can You Actually
Can You Actually

Pokiaľ si myslíte, že metódy dnešných zubárov sú nepríjemné a bolestivé, dobre si prezrite túto pomôcku. Centrálny vrták sa zavŕtavala do zubu, čím sa zub zafixoval, a následne vytrhol pomocou sprievodných kliešťov. A to všetko ešte pred vynájdením anestetík.

Obrúčka cudnosti

Can You Actually
Can You Actually

Počas Viktoriánskej éry sa masturbácia považovala za nezdravú a nebezpečnú. V snahe zabrániť mužom v jej praktizovaní preto doktori vynašli túto obrúčku, ktorú si muž musel nasadiť na penis. Následne zakaždým, keď sa čo i len trochu vzrušil, mu ihneď pokazili náladu ostré hroty umiestnené  po celom jej obvode.

Sirup proti kašľu s kokaínom či heroínom

Business Insider
Business Insider

Skôr, než boli objavená ich temná stránka, sa heroín aj kokaín bežne používali na utlmovanie bolesti. Počas niekoľkých rokov dokonca farmaceutická spoločnosť Bayer vyrábala sirup proti kašľu, ktorý obsahoval heroín. Zlom nastal až zistením, že sa jedná o vysoko návykovú látku.

Prvé umelé končatiny

Amputee Coalition
Amputee Coalition

Používanie takýchto protéz sa datuje až do starovekého Egypta. Až donedávna však pripomínali skôr módny doplnok zo sveta steampunku, boli nepohodlné, nepraktické a ich nositelia sa za ne často hanbili.

Osteotóm

List Verse
List Verse

V snahe o ulavenie od bolesti hlavy používali lekári techniku zvanú trepanácia, pri ktorej pomocou špeciálnej pílky – osteotómu – vyvŕtali do lebky pacienta malú dieru. Našťastie už dnes na tento účel používame analgetiká. 

Keď teda pôjdete najbližšie k lekárovi, skúste si spomenúť na tento článok a určite z Vás opadne všetka nervozita. Nech už totiž  s Vami bude lekár robiť čokoľvek, môžete si byť istí, že vaši predkovia pri tom trpeli oveľa, oveľa viac. Ach tá škodoradosť.

Pozri aj: Vypichovanie očí, sťahovanie z kože a odrezávanie končatín. Najhorší koncentračný tábor histórie nebol Osvienčim a nezabíjali v ňom Nemci, no vie o tom len málokto

interez.sk (Erik Vlčák)
0
Uložiť článok
Komentovať