Oswaldo Rivas, Lars H. Ostenfeld

22. apríl je venovaný Zemi. Deň Zeme má upozorniť ľudí na dopady ničenia životného prostredia ale aj na globálne otepľovanie.

Globálne otepľovanie spôsobené priemyselnou činnosťou pretvára našu Zem na nepoznanie. Ľadovce masívne ubúdajú a hladina morí stúpa. Iné miesta zase naopak bojujú s nedostatkom zrážok a s veľkými suchami. Pozrite si výber týchto 27 fotografií, ktoré ukazujú, že globálne otepľovanie a klimatické zmeny sú skutočný a veľmi vážny problém. 

Antarktída

Mario Tama
Mario Tama

Vedci z NASA a z Kalifornskej univerzity pozorovali masívny úbytok ľadovcov v oblasti západnej Antarktídy. Obrázky, pri ktorých sa stráca niekoľko tisícročný ľad pôsobia skutočne desivo.

Argentína / Paraguaj

Jorge Adorno
Jorge Adorno

Časť rieky Pilcomayo, ktorá tvorí hranicu medzi Argentínou a Paraguajom čelí momentálne najväčšiemu suchu za posledných 20 rokov. Vrany sediace na vyschnutých stromoch a mŕtve aligátory uviaznuté v bahne sa stali smutnou súčasťou tohto miesta.

Austrália

Xl Catlin Seaview Survey
Xl Catlin Seaview Survey

Aj keď fotografia môže pre laika vyzerať celkom pekne, bielenie, teda hynutie koralov postihlo obrovskú časť Veľkého koralového útesu. Odumieranie koralov je spôsobené najmä vysokými teplotami vody.

Rakúsko

Sean Gallup
Sean Gallup

Rakúsky inštitút sleduje zmenšovanie ľadovcov aj vysoko v Alpách. Ich zistenia ukazujú, že ľadovce sa v tejto oblasti strácajú rýchlosťou 1,5 metra za rok.

Bolívia

David Mercado
David Mercado

Bolívia vyhlásila stav núdze v nadväznosti na najhoršie sucho za posledných 25 rokov. Ľadovce, ktoré poskytovali zásoby vody rýchlo miznú a priehrady, niekedy plné vody, teraz zívajú prázdnotou.

Kambodža

Pring Samrang
Pring Samrang

El Niño zdevastovalo vidiecke oblasti v Kambodži. V dôsledku toho bolo zasiahnuté poľnohospodárstvo ako aj rybolov . A zatiaľ čo región je vysušený, vedci majú obavu, že keď oblasti zasiahnu dažde tak tie spôsobia masívne záplavy.

Kanada

Lars H. Ostenfeld
Lars H. Ostenfeld

Morský ľad je kľúčový pre prežitie ľadových medveďov. Tieto zábery zo zimy ale ukazujú desivú realitu, keďže na týchto miestach by mala byť po správnosti veľká vrstva snehu a ľadu.

Čína

Andy Wong
Andy Wong

Úroveň smogu v Pekingu dosiahla v decembri opäť nelichotivé hodnoty. Ľudia trpia dýchacími problémami a limity pre kvalitu ovzdušia sú niekoľkonásobne prekročené.

Etiópia

Tiksa Negeri
Tiksa Negeri

Etiópiu postihlo veľké sucho, údajne najväčšie za posledných 50 rokov. Pomyslený klinec do rakvy potom spôsobili prudké lejaky a následné záplavy, ktoré zničili už aj tak oslabené rastliny.

Francúzsko

Gonzalo Fuentes
Gonzalo Fuentes

Ani Francúzsko a jeho metropola sa nevyhla smogu. Úroveň smogu je v Paríži najvyššia za posledných 10 rokov.

Honduras

Orlando Sierra
Orlando Sierra

Podľa globálneho indexu posudzujúceho, ako veľmi sú krajiny zasiahnuté zmenou klímy, zaradil Honduras na popredné miesto. Známky toho je vidieť napríklad na jahodovej plantáži, kde boli všetky rastliny zničené plesňami.

India

Adnan Abidi
Adnan Abidi

Ovzdušie v hlavnom meste Indie je katastrofálne. Index kvality ovzdušia dosiahol jeden deň hodnotu 999, čo z Nového Dillí urobil najznečistenejšie mesto na svete. Hodnota sa dostala vysoko nad štandardy grafu v ktorých je hodnota na úrovni 500 bodov považovaná za kritickú.

Irán

Atta Kenare
Atta Kenare

Pistáciový priemysel v Iráne zažíva ťažké časy. Globálne otepľovanie sa podpisuje aj na orechovníkoch. Provincia Kerman v Iráne je historicky známa pestovaním pistácií už od 17 storočia, no budúcnosť pestovania tu nevyzerá ružovo.

Izrael

Menahem Kahana
Menahem Kahana

Mŕtve more vysychá rýchlosťou až jeden meter za rok. Ak to pôjde takto ďalej, Mŕtve more bude v roku 2050 minulosťou. Negatívnym javom vysychania je aj vytváranie takýchto prepadov zeme.

Kiribati

David Gray
David Gray

Tento malý ostrovný štát patrí medzi najzraniteľnejšie štáty sveta v súvislosti so zmenami klímy. Krajina sa nachádza iba 2 metre nad úrovňou oceánu, a tak stúpajúca hladina môže veľmi rýchlo vymazať tento štát z mapy sveta.

Mauritánia

Thomas Trutschel
Thomas Trutschel

Aj táto africká krajina sa bojí prípadnej rastúcej hladiny oceánov. Vláda preto investovala do ochranných opatrení a pracovníci pobrežnej stráže preto vysádzajú pri pobreží stromy a kríky, ktoré spevnia pláž a bude tak lepšie odolávať extrémom počasia.

Nepál

Heath Holden
Heath Holden

Ľadovec pod Mount Everestom sa aj v týchto veľkých nadmorských výškach topí. Za posledných 50 rokov sa jeho hrúbka zmenšila až o 12 metrov.

Nikaragua

Oswaldo Rivas
Oswaldo Rivas

Na tejto fotografií môžete vidieť ako sa za 6 rokov drasticky pretvorila krajina. Kým pred 6 rokmi tu bola ešte lagúna plná vody, dnes je toto miesto vyprahnuté na prach.

Nórsko

AFP
AFP

Vysoké teploty spôsobili, že jeden z najväčších ľadovcov v Nórsku začal výrazne strácať na svojom objeme.

Rusko

Anadolu Agency
Anadolu Agency

Teplé počasie počas zimných období má veľmi negatívny vplyv na populáciu sobov na ruskej Sibíri.

Somálsko

Feisal Omar
Feisal Omar

Celé komunity v Somálsku boli odkázané na rieku Shabelle, ktorá ich zásobovala vodou a aj potravou. Kvôli suchu však rieka vyschla. Ako sa s tým vyrovnajú ľudia žijúci pri už vyschnutej rieke, je otázne.

Juhoafrická republika

Rogan Ward
Rogan Ward

Jazero Svätej Lucie nachádzajúce sa blízko mesta Durban v dôsledku sucha takmer úplne vyschlo. Sucho v Juhoafrickej republike by mohlo spôsobiť, že až 50 miliónov ľudí môže mať problém zaobstarať si obživu.

Švajčiarsko

Sean Gallup
Sean Gallup

Aletschský ľadovec je najväčší švajčiarsky ľadovec, no aj ten rýchlo stráca na svojom objeme. Klimatológovia varujú, že do konca tohto storočia by z ľadovca mohlo ostať iba 10% zo súčasného objemu.

Thajsko

Chaiwat Subprasom
Chaiwat Subprasom

Thajsko tiež bojuje s veľkým suchom, najväčším za posledných 10 rokov. Poľnohospodári by aj boli ochotní svoje polia dodatočne zavlažovať, no nemajú odkiaľ čerpať vodu.

USA

Becky Bohrer
Becky Bohrer

Mendenhallský ľadovec na Aljaške ustúpil až 30 metrov za posledných 10 rokov.

Vietnam

Nguyen Huy Kham
Nguyen Huy Kham

Delta rieky Mekong bola vždy známa dostatočnou vlahou, veď sa tu pestuje takmer polovica celosvetovej produkcie ryže. Ale ani táto oblasť sa nevyhla zmenám klímy a veľkému suchu. Takéto extrémne sucho si tu ľudia nepamätajú a predpokladá sa, že sucho je tu najhoršie za posledných 100 rokov.

Zimbabwe

Philimon Bulawayo
Philimon Bulawayo

Poľnohospodári v Zimbabwe stratili všetko, čo tento rok zasiali a to v dôsledku vyčíňania El Niña. Odhady hovoria, že až polovica vidieckych oblastí v tejto krajine bude potrebovať medzinárodnú pomoc.

Pozri aj: 15 pred/po záberov, ktoré vás presvedčia, že globálne otepľovanie je skutočne veľkým problémom

interez.sk (mmm), buzzfeed.com
Uložiť článok

Najnovšie články