Foto: Profimedia

Zvieratá čaká pravidelná vakcinácia, avšak aj porážka.

Chov sobov je na Sibíri jedným z najdôležitejších odvetví, kde sa okrem mäsa spracúva tiež kožušina a ďalšie živočíšne produkty, čo znamená, že na chove týchto zvierat sú tu závislé desaťtisíce ľudí.

Mesiace november a december sú už tradičné porážkami sobov. Momentálne tisíce sobov blokuje dopravu k ruskému uhoľnému mestu Vorkuta. Tu zvieratá z tundry čaká pravidelná vakcinácia a tiež mnohé budú musieť čeliť usmrteniu na jatkách.

Mesto Vorkuta sa v minulosti smutne preslávilo existenciou jedného z najkrutejších sovietskych pracovných táborov, v ktorom našlo svoju smrť asi 250-tisíc ľudí.

Foto: Profimedia

Jeden z mála spôsobov obživy

Ešte pred pár rokmi museli ruské úrady nariadiť utratenie veľkého množstva sobov kvôli šíriacemu sa antraxu. Ten zabíjal nielen sobov, ale aj ľudí, ktorí sa od zvierat nakazili. Momentálna situácia však nehovorí nič o šírení nákazy.

Foto: Profimedia

Soby v tomto regióne predstavujú jeden z mála spôsobov obživy. Starostlivosť o stáda nie je vôbec jednoduchá, okrem mrazivých podmienok, ktoré často klesnú aj k -50 stupňom Celzia, soby dokážu precestovať veľké územia, aby sa dostali za potravou.

Foto: Profimedia

Topenie permafrostu

Aj keď to na týchto záberoch tak nevyzerá, aj tieto oblasti zasahujú klimatické zmeny a roztápanie permafrostu. To, mimochodom, stálo aj za rozšírením antraxu v minulosti, keď sa uväznené spóry choroby takto aktivovali a nakazili zvieratá.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )