Foto: Daniel Ogren / CC BY

Dnes je Medzinárodný deň žien.

Pri príležitosti 8. marca – Medzinárodného dňa žien, sme si pre vás pripravili kvíz o slávnych a významných ženách, ktoré zmenili svet. Ponúkneme vám 10 otázok a vašou úlohou bude vybrať správnu odpoveď. V niektorých otázkach sa vás budeme pýtať na rôzne udalosti spojené so ženami v kvíze, v iných napríklad na ich meno. Ako si s dnešným kvízom poradíte? 

Ak vás tento kvíz zaujal, pozrite si aj ďalšie v našej sekcii kvízov.

Jednou z najväčších ženských ikon bola Marilyn Monroe. Aké bolo jej pravé meno?

Foto: Studio publicity still / Public domain

Marilyn Monroe, vlastným menom Norma Jeane Mortensonová, sa preslávila ako vzor a jeden z najznámejších sexuálnych symbolov 50. rokov 20. storočia. Napriek tomu, že jej skutočná kariéra trvala len jednu dekádu, jej filmy vo svojej dobe mali zisk 200 miliónov dolárov.

V ktorom roku sa Valentina Vladimirovna Tereškovová stala prvou ženou vo vesmíre?

Dva roky po Jurijovi Gagarinovi sa do vesmíru dostala aj prvá žena. Písal sa vtedy 16. jún 1963.

Ako sa volala slávna maliarka - surrealistka, ktorej dva autoportréty vidíte na fotografií?

Archív TASR

Frida Kahlo, narodená ako Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón, bol slávna mexická maliarka 20. storočia. K maľovaniu ju priviedla nešťastná nehoda - v 18 rokoch cestovala v autobuse, do ktorého narazila električka. Následne zostala na lôžku a z nudy začala maľovať.

Jednou z najslávnejších vedkýň bol aj Marie Curiová. Aké bolo jej rodné meno?

See page for author [Public domain]

Marie Curiová, rodená Maria Salomea Skłodowska, bola významná francúzsko-poľská vedkyňa chemička a fyzička. Hoci sa narodila v Poľsku, väčšinu života a vedeckej kariéry prežila vo Francúzsku. V roku 1903 získala prvú Nobelovu cenu za fyziku, v roku 1911 druhú za chémiu.

Slávna spisovateľka, autorka Harryho Pottera, Joanne Rowlingová patrí medzi najbohatšie spisovateľky. Aké zamestnanie mala, keď napísala Harryho Pottera?

Nezamestnaná a žijúca na podpore dokončila v edinburghskej kaviarni svoj prvý román o Harry Potterovi. Vo februári 2004 časopis Forbes odhadol jej majetok na 576 miliónov libier, čo ju radí medzi dolárových miliardárov ako vôbec prvého spisovateľa.

Z akej krajiny pochádza Malála Júsufzajová, bojovníčka za ľudské práva, najmä právo dievčat na vzdelanie, za čo v roku 2014 získala Nobelovu cenu za mier?

Malála Júsufzajová pochádza z Pakistanu a Nobelovu cenu za mier dostala vo veku 17 rokov, čím sa stala najmladším nositeľom Nobelovej ceny v dejinách.

Čo vyštudovala nemecká kancelárka Angela Merkelová?

Angela Dorothea Merkelová, rodená Kasnerová je od 22. novembra 2005 spolková kancelárka Nemecka. Býva označovaná aj ako faktická líderka Európskej únie a časopis Forbes ju opakovane označil za najmocnejšiu ženu sveta. V roku 2012 ju označil tiež ako druhého najmocnejšieho človeka na planéte, čo znamenalo historicky najvyššie postavenie ženy. Vyštudovala fyziku na univerzite v Lipsku.

Aké je meno právničky a političky na fotografii, ktorá sa stala obeťou vykonštruovaného procesu v roku 1950?

ABS [Public domain], via Wikimedia Commons

Prípad Milady Horákovej patrí k najznámejším vykonštruovaným politickým procesom v Československu z 50. rokov 20. storočia. V júni 1950 ju obesením popravili v pražskom väzení na príkaz prezidenta Klementa Gotwalda. Umierala dlhých 15 minút.

Ako sa volala bývalá dvojnásobná pakistanská premiérka na fotografií, ktorá zahynula po atentáte v roku 2007?

Bénazír Bhuttová bola pakistanská politička, prvá žena zvolená na čelo postkoloniálneho moslimského štátu. 27. decembra 2007 zahynula pri samovraždednom bombovom atentáte. Pakistanská vláda z útokou obvinila Al-Káidu.

Koľko rokov má momentálne švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová?

SITA/AP

Greta Tintin Eleonora Ernman Thunbergová sa narodila 3. januára 2003, takže má momentálne 18 rokov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )