foto: Pexels

Už od útleho veku má každý obľúbené, ale aj neobľúbené jedlá.

Samozrejme, najlepšia je domáca kuchyňa, každý má však iné preferencie týkajúce sa stravovania. Niekto neje mäso, lebo mu nechutí, iní ho zas nejedia z etických či iných dôvodov. Vyznáte sa v rôznych alternatívnych formách stravovania?

Ak vás kvíz zaujal, pozrite si aj ďalšie na našej stránke v sekcii kvízov.

Čím sa stravuje vegán?

Foto: unsplash

Vegánstvo je forma stravovania, v rámci ktorej človek prijíma len potravu rastlinného pôvodu. Vegáni neraz nekonzumujú ani potraviny vyprodukované hmyzom, ako je napríklad med.

Čím sa stravuje pulovegetarián?

Foto: unsplash

Už ste niekedy počuli o pulovegetariánstve? Ide o formu stravovania podobnú vegetariánstvu, človek sa stravuje potravou rastlinného pôvodu, do svojho jedálnička však občas pridá aj hrabavú hydinu.

Čím sa stravuje pescetarián?

Foto: unsplash

Pescetariánstvo je ďalšia obmena vegánskeho stravovania. Jedinec sa stravuje prevažne potravou rastlinného pôvodu, do svojho jedálnička však radí aj ryby a morské plody.

Čím sa stravuje frutarián?

Foto: unsplash

Ak sa niekto stane frutariánom, znamená to, že bude konzumovať len plody rastlín, teda reprodukčné časti obsahujúce dužinu. Nekonzumujú zeleninu ani živočíšne produkty, stravujú sa prevažne ovocím a orechmi.

Čím sa stravuje freegan?

Foto: unsplash

Freeganstvo je nezvyčajná alternatívna forma stravovania sa resp. životného štýlu. Freegan odmieta materializmus a stravuje sa jedlom, ktoré našiel, napríklad v odpadkoch. Súčasťou freeganstva môže byť aj vegánstvo, nie je však podmienkou.

Čím sa stravuje vitarián?

Foto: unsplash

Vitarián je jedinec, ktorý vo svojom jedálničku uprednostňuje surové, tepelne neupravené potraviny, zvyčajne rastlinného pôvodu. Vitariáni veria, že surová strava telu človeka prospieva viac, ako tepelne upravené potraviny.

Čím sa stravuje laktovegetarián?

Foto: unsplash

Laktovegetariánstvo predstavuje menej prísnu formu vegánstva. Laktovegetarián sa stravuje potravinami rastlinného pôvodu, do svojho jedálnička však radí aj mliečne výrobky a mlieko.

Čím sa stravuje semivegetarián?

Foto: unsplash

Semivegetarián je človek, ktorý sa stravuje prevažne potravou rastlinného pôvodu, občas si však dopraje niektoré druhy mäsa, napríklad ryby alebo hrabavú hydinu. Semivegetariáni však napríklad nejedia červené mäso. Niektorí konzumujú aj mliečne výrobky.

Čo je princípom tzv. mazdaznanského stravovania?

Foto: unsplash

Základom mazdananského stravovania je uchovanie vitálnej energie potravy. Ľudia, ktorí preferujú tento spôsob stravovania veria, že jedlo by malo telo aj liečiť, odporúčajú jesť surové potraviny s ohľadom na ročné obdobie, pričom mäso je z jedálnička vylúčené. Človek by nemal jesť potraviny pre ich chuť, ale vyberať si ich na základe prospešnosti pre organizmus.

Čím sa stravuje laktoovovegetarián?

Foto: unsplash

Laktoovovegetariánstvo je forma stravovania, v rámci ktorej jedinec konzumuje prevažne potraviny rastlinného pôvodu, stravu však dopĺňa o mlieko, mliečne výrobky a vajíčka.