Foto: Archív TASR/Profimedia

Výbuch muničného skladu vo Vrběticiach mali spôsobiť ruskí tajní agenti.

V sobotu večer česká vláda informovala o tom, že sa rozhodla vyhostiť 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe. Tí boli totiž identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb. Dôvod prekvapil azda každého. Existuje totiž podozrenie zo zapojenia dôstojníkov ruskej vojenskej rozviedky do výbuchu muničných skladov v obci Vrbětice v Zlínskom kraji z októbra a decembra 2014.

Výbuchy v roku 2014

Vrbětice sú dedina nachádzajúca sa pri obci Vlachovice v okrese Zlín. Nachádza sa tu muničný sklad armády, pričom ten je delený na viacero menších skladov. Nie všetky využívala armáda, niektoré priestory aj prenajímala, okrem iného aj ostravskej firme Imex Group, ktorá v nich skladovala zbrane, muníciu a ďalší tovar. Vlastník ostravskej firmy Petr Bernatík ml. bol mimochodom v roku 2010 obivnený spolu so svojím otcom z nelegálneho vývozu zbraní na Slovensko, avšak boli súdom oslobodení.

16. októbra 2014 pred desiatou hodinou otriasla muničným skladom explózia. Išlo konkrétne o sklad číslo 16, v ktorom sa nachádzalo 58 ton vojenského materiálu, vrátane munície a zbraní. Vzápätí nasledovalo 355 neriadených explózií. Výbuch porozbíjal v širokom okolí okná a povyrážal dvere, pričom ľudia mohli pozorovať obrovský biely oblak. Tesne pred explóziou sa v areáli nachádzalo päť ľudí, trom sa podarilo ujsť – dvoch stála explózia život. Ich telesné pozostatky sa našli 21. novembra 2014.

Výbuch skladu. Foto: Archív TASR

3. decembra 2014 vybuchol v areáli ďalší sklad, tentoraz sklad číslo 12, v ktorom sa nachádzalo 98 ton vojenského materiálu. Aj po druhej explózii, ku ktorej došlo 3. decembra, sa až do polovice decembra ozývali z areálu slabé, neriadené explózie. Pyrotechnici sa preto mohli vrátiť do Vrbětic až 22. decembra 2014.

Explózie zasiahli viac ako 1300 hektárov pôdy, z toho približne 340 priamo v areáli. V dôsledku výbuchov museli byť niekoľkokrát evakuovaní obyvatelia Vrbětic i okolitých dedín Vlachovice, Lipovej a Haluzice. Následne nastali likvidačné práce, ktoré sa skončili až vlani na jeseň.

Obvinenia smerujú do Ruska

V sobotu 17. apríla 2021 však český premiér Andrej Babiš na mimoriadnej tlačovej konferencii v Prahe oznámil, že podľa zistenia českých bezpečnostných zložiek existuje dôvodné podozrenie, že do výbuchov muničných skladov vo Vrběticiach boli zapojení príslušníci ruskej vojenskej rozviedky. Minister zahraničných vecí Jan Hamáček to označil za teroristický čin a v reakcii naň oznámil, že Česká republika vyhostí 18 pracovníkov ruského veľvyslanectva v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb.

Rusko následne pohrozilo Českej republike odplatou za vyhostenie 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe. „Praha veľmi dobre vie, čo nasleduje po takýchto trikoch,“ reagovala na vyhostenie hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová, ktorú citovala agentúra TASS.

Prvý zástupca predsedu zahraničného výboru hornej komory ruského parlamentu Vladimir Džabarov odmietol obvinenia českej strany ako absurdné. „Rusko nemá nič lepšieho na práci ako vyhadzovať do povetria nejaké sklady. Nikdy sme Česko nepovažovali za svojho protivníka,“ vyhlásil Džabarov podľa serveru iDNES.cz.

Rusko sa napokon rozhodlo, že vyhostí 20 zamestnancov českej ambasády v Moskve.

Výbuch mali spáchať dôstojníci GRU

Podľa Babiša existuje dôvodné podozrenie, že do výbuchov muničných skladov vo Vrběticiach boli zapojení dôstojníci ruskej GRU, čo je hlavná správu ruskej rozviedky.

Česká polícia po vystúpení Hamáčka a Babiša oznámila, že v súvislosti s výbuchom vo Vrběticiach hľadá dvoch Rusov. Ide o tých istých mužov, ktorých Británia obvinila z pokusu o vraždu Sergeja Skripaľa a jeho dcéry nervovoparalytickou látkou novičok. Sú nimi Anatolij Čepiga (známy aj pod menom Ruslan Boširov) a Alexandr Miškin (známy aj ako Alexandr Petrov).

Dvaja agenti v Anglicku. Foto: Profimedia

Títo dvaja muži sú údajnými agentami GRU a momentálne by sa mali nachádzať v Rusku, ktoré ich odmieta vydať.

V roku 2018 mali otráviť Sergeja Skripaľa a jeho dcéry nervovoparalytickou látkou novičok. Skripaľ je bývalý ruský dvojitý agent pracujúci pre ruské a britské tajné služby. V roku 2004 bol zatknutý ruskou FSB a súdený za vlastizradu. O 6 rokov sa dostal do Spojeného kráľovstva vďaka výmene agentov medzi Ruskom a Veľkou Britániou.

4. marca 2018 bol Skripaľ nájdení v Salisbury spolu so svojou 33-ročnou dcérou Julijou. Boli otrávení neznámym nervovým jedom, ktorý bol neskôr označený za novičok. Obaja boli po niekoľkých týždňoch prepustení z nemocnice.

Novičok mali podľa britských vyšetrovateľov umiestniť agenti GRU do Skripaľovho domu. Jedom boli zasiahnutí tiež domáci miláčikovia – mačka a morčatá, tie otravu neprežili. Vyšetrovatelia podrobne ich pohyb zmapovali, stopy novičoku našli aj v hotelovej izbe, kde sa agenti ubytovali.

Cesta do Česka v roku 2014

Český Respekt uvádza, že podľa polície prišli obidvaja agenti pravidelnou linkou z Moskvy 11. októbra 2014. Z krajiny potom odišli 16. októbra, teda deň pred výbuchom skladu. Aby sa mohli dostať do skladu, jeho správcovi poslali e-mail, že ho chcú z obchodných dôvodov navštíviť. Ich e-mail bol bez metadát a nedá sa zistiť, odkiaľ bol poslaný.

Dvaja agenti sa snažili celú svoju návštevu Česka skrývať. Ich pasy sa napríklad nezhodovali s tými, ktoré predložili pri vstupe do krajiny.

Neexistuje tiež ani fyzický dôkaz, že muži do areálu naozaj vstúpili, aj keď sa to pokladá za vysoko pravdepodobné. Nenašiel sa ani žiadny výbušný systém, ktorý mohli mať pri sebe, aj preto, lebo sklady boli úplne zničené.

Agenti pri rozhovore. Foto: Archív TASR

Záujem o výbuch skladov

Prečo by ale mali agenti záujem o výbuch v sklade? Týždenník Respekt s odvolaním sa na nemenovaný zdroj tvrdí, že sa tam nachádzali zbrane od bulharského obchodníka so zbraňami Emiliana Gebreva, ktorý bol podľa bulharskej polície v roku 2015 terčom dvoch neúspešných pokusov o otravu, ktoré údajne vykonala ruská vojenská rozviedka GRU. Podľa českého týždenníka Gebrev zrejme dodával zbrane na Ukrajinu, ktorá bola v tom čase vo vojne s Ruskom.

Rusi tak mohli mať záujem zlikvidovať túto dodávku zbraní a oslabiť tak odpor Ukrajiny.

Priame dôkazy nie sú, hypotézy sú pravdepodobné

Aj keď česká polícia nemá dôkazy o tom, že za výbuchmi stoja práve títo agenti, naskytá sa veľké množstvo iných otázok. Čo robili agenti, ktorí používajú novičok na likvidáciu protivníkov v muničnom sklade? A prečo tam boli práve vtedy, keď sa tam nachádzali zbrane, ktoré mohli putovať na Ukrajinu? Prečo sa svoj pobyt snažili maskovať? Toto sú kľúčové otázky, na ktoré odpovede neexistujú a ruská strana sa na ne zjavne nechystá odpovedať.

Uložiť článok

Najnovšie články