Foto:youtube.com (Popular Science)

Všetci sme sa učili, že náš vesmír vznikol tzv. Veľkým treskom. No už ste sa niekedy zamysleli, čo bolo pred ním?

Stephena Hawkinga určite netreba predstavovať. Tento renomovaný vedec je známy nielen svojimi nezvyčajnými teóriami, ale aj svojským zmyslom pre humor. Pred nejakým časom usporiadal bizarný večierok pre cestovateľov v čase. Nikto naň síce neprišiel, ale to nevadí. V najnovšej epizóde Star Talk vyzradil, čo tu bolo pred Veľkým treskom. Jeho odpoveď je jednoduchá i komplikovaná zároveň.

Článok pokračuje pod videom ↓

Veľký tresk je vedecká teória kozmológie, ktorá opisuje ranný vývoj a tvar vesmíru. Veríme jej už nejaký ten čas. Vo vedeckých kruhoch sa síce objavujú aj iné teórie, no tým teraz nebudeme venovať pozornosť. Hawking sa v rozhovore s Neilom deGrasse Tysonom rozhodol vysvetliť, čo sa nachádzalo pred Veľkým treskom.

Jeho odpoveď je jednoduchá i komplikovaná zároveň. Ako inak, Hawking sa rád na veci pozerá zložito a síce tvrdí, že sa pred Veľkým treskom nachádzalo „nič,“ no svoju odpoveď predsa len rozvinie.

Vychádza z Einsteinovej teórie relativity

Profesor Hawking veľmi dobre vie, (narozdiel od mnohých konšpirátorov), že Zem je guľatá, a preto jej tvar v rozhovore použil ako analógiu na vysvetlenie zakrivenia časopriestorového kontinua. Tvrdí, že podľa Einsteinovej všeobecnej teórie relativity, dochádza k spoločnému zakriveniu času a priestoru vo forme časopriestorového kontinua. Toto kontinuum však nie je ploché, ale je zakrivené v dôsledku hmoty a energie, ktorá sa v ňom nachádza.

„Nič“ bolo uzavreté a nekonečné

Na základe euklidovského prístupu v kvantovej gravitácii, sa skutočný čas nahradzuje imaginárnym časom, ktorý poznáme pod pojmom štvrtá dimenzia. Hawking však vraví až o šiestich dimenziách, ktoré vplývajú na celý materiálny svet. K štyrom pridáva ešte dve a práve nimi vysvetľuje prázdno, zakrivené časopriestorové kontinuum, ktoré bolo akýmsi predchodcom Veľkého tresku. Hawking taktiež verí, že vesmír nemá hranice. Pri svojom tvrdení vychádza z euklidovského chápania časopriestorového zakrivenia, pričom je presvedčený o tom, že toto „nič“ je uzavretý povrch bez konca, ktorý sa podobá povrchu Zeme.

pixabay.com

Ako vidíme, profesor Hawking uvažuje v pojmoch, ktoré si len ťažko môžeme predstaviť. No môžeme sa o to aspoň pokúsiť. Hawking na záver dodáva, že bežný aj reálny čas na Južnom póle môžeme považovať za začiatok. Je to miesto, kde je hladké časopriestorové kontinuum a kde ešte platia normálne fyzikálne zákony. „Neexistuje nič južnejšie od Južného pólu na našej planéte, takže tam pred Veľkým treskom nebolo nič,“ dodáva na záver. Aby sme však plne pochopili jeho teóriu, musíme sa naučiť uvažovať aj v iných dimenziách.

Súhlasíte s jeho teóriou? Tiež si myslíte, že nič bolo predchodcom celého vesmíru?

Pozri aj: Umelá inteligencia práve urobila obrovský krok k tomu, aby sa stala človekom

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články