Foto: Aleksanadar Gospič (instagram), Crometeo

Najdaždivejším miestom na svete sa v pondelok stal chorvátsky Zadar.

Počas víkendu smerovali pohľady ľudí z celého sveta do Karibiku a USA, kde krajinu pustošil hurikán Irma. Ľudia žijúci na chorvátskom pobreží Jadranského mora však mali celkom iné problémy. K Chorvátsku sa totiž počas víkendu blížila cyklóna Gracija, ktorá plnou silou udrela práve v pondelok. Niektoré časti Chorvátska skončili po mohutných prívalových dažďoch pod vodou a mesto Zadar bolo na tento deň najdaždivejším miestom na celej planéte.

Cyklóna Gracija zasiahla strednú a severnú Dalmáciu už v nedeľu, naplno sa však v krajine vyzúrila v pondelok. Po dlhom suchu sa ľudia v krajine na daždivé počasie tešili, no sila cyklóny bola nakoniec oveľa extrémnejšia, ako očakávali. Vo vyschnutej krajine spôsobil prívalové dažde na mnohých miestach záplavy. Na mnohých miestach spadlo počas jedného dňa viac zrážok ako za posledný mesiac.

Splite, pripremi se za neveru!

Posted by Crometeo on Sonntag, 10. September 2017

Veľké škody spôsobili prívalové dažde v meste Zadar. Za dve hodiny tu spadlo viac zrážok ako za posledné dva suché mesiace a mesto sa v pondelok stalo najdaždivejším miestom na Zemi (v čase keď stále vyčíňal hurikán Irma). V meste sú zaplavené cesty, pivnice a dokonca aj zadarská nemocnica. Mnohé mestské štvrte ostali bez elektriny a zavretá bola aj väčšina škôl. V meste a jeho okolí spadlo za 24 hodín až 323 mm zrážok, najviac na celej planéte (v pondelok).

Prívalové dažde zasiahli aj historické letovisko Nin. Oba mosty spájajúce centrum mesta s ostatnými časťami Ninu boli zničené a ľudia tak ostali celkom odrezaní od sveta. Silné búrky neobišli ani Dubrovník. V krajine už vo veľkom zasahujú hasiči i ozbrojené sily a spoločne napravujú škody, ktoré spôsobili najsilnejšie záplavy v krajine za posledných 30 rokov. V Zadare, Nine aj Dubrovníku možno už dnes očakávať slnečné počasie bez zrážok.

Pozri aj: Príroda ukázala svoju nespútanú silu! Hurikán Irma spôsobil jedinečný úkaz, keď odniesol vodu z pláží na Bahamách

total-croatia-news.comabcnews.go.com, sme.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy