Foto: SITA

Vyše polovica zadržaných na protivojnových protestoch v Rusku sú ženy.

Vyše polovica protivojnových demonštrantov zadržaných v stredu po celom Rusku sú ženy, uviedla nezávislá skupina OVD-Info monitorujúca protesty v krajine. Čo sa týka podielu žien, išlo o najväčší protivládny protest v nedávnej minulosti Ruska. Informácie priniesla vo štvrtok americká spravodajská televízia CNN.

Zatkli 1 300 ľudí, jedného neplnoletého surovo zbili

Zo zverejnených mien vyplýva, že ženy tvorili 51 percent ľudí zadržaných pri zásahoch bezpečnostných síl na protivojnových protestoch, hoci skupina OVD-Info zdôraznila, že celkový rozsah zatýkania nie je známy.

Monitorovacia skupina odhaduje, že zatiaľ bolo zadržaných vyše 1 300 ľudí, vrátane deviatich novinárov a 33 neplnoletých. Jedného neplnoletého protestujúceho zásahové sily „surovo zbili“, dodala OVD-Info na svojom účte na sociálnej sieti Telegram.

Niektorých zadržaných odviedli priamo do ruskej armády, uviedla v telefonáte so CNN hovorkyňa OVD-Info Marija Kuznecovová.

Reakcia na čiastočnú mobilizáciu

Protesty v uliciach ruských miest sa konali len niekoľko hodín po oznámení ruského prezidenta Vladimira Putina zo stredy rána, že vyhlasuje čiastočnú vojenskú mobilizáciu. Tento jeho krok prišiel v čase, keď sa ruským inváznym vojskám na Ukrajine nedarí a úspechy na bojiskách naopak zaznamenáva ukrajinská armáda. Putin nazýva svoju útočnú vojnu na Ukrajine „špeciálna vojenská operácia“.