Foto: Hasičský zbor Plzeň

Tridsaťosemročný Čech spôsobil státisícové škody.

Nabíjanie menších elektrických dopravných prostriedkov pomocou domácej energie môže ľahko skončiť katastrofou. Presvedčil sa o tom aj muž z Česka, ktorému kvôli neopatrnému nabíjaniu vyhorel byt, pričom škody sa odhadujú na státisíce korún.

V dnešnej dobe sú presúvacie prostriedky na nabíjanie veľmi populárne azda po celom svete. Od malých kolobežiek až po elektromobily, je to predsalen ekologické aj to viacerým šetrí peniaze. Kto však na tejto veci rozhodne neušetril, je pán z blízkosti Plzne.

Nabíjal v kuchyni, všade boli iskry a neskôr plameň

Ako uvádza zdroj CNN Prima, hasiči v Plzeňskom kraji riešili v posledných troch týždňoch dve veľmi podobné a zároveň veľmi zriedkavé prípady. V oboch išlo o to, že majitelia elektrických skútrov, respektíve kolobežiek, nabíjali svoje zariadenia bez dozoru.

Foto: Hasičský zbor Plzeňského kraje

„Dal som svoj skúter nabíjať a odišiel som. Bol tam asi hodinu. Keď som si išiel k nemu sadnúť späť do kuchyne, z ničoho nič začali lietať iskry a ozvalo sa syčanie. Začali sme utekať preč, keďže ihneď sa objavil aj plameň,“ opísal situáciu pre CNN Prima majiteľ bytu, ktorému kvôli ohňu vznikla škola v prepočte asi 8 000 eur.

Muž uhasil požiar pomocou hydrantu ešte pred príchodom hasičov. Problém však bude s možnosťou reklamácie, keďže pán z okolia Plzne kúpil elektrický dopravný prostriedok z druhej ruky.

O druhom prípade, kedy začala horieť elektrická kolobežka, sa vyjadrili samotní hasiči. „Evakuovali sme 13 osôb, tri skončili v starostlivosti záchranárov. Škoda sa vyšplhala na jeden milión korún,“ povedal hovorca hasičov z Plzne.

Rady odborníkov, ako predísť zbytočným škodám

Základným bodom, ako sa čo najlepšie vyvarovať zbytočným škodám, je vlastniť elektro zariadenie od overeného dodávateľa. „Ak kúpim kolobežku na nejakom čínskom e-shope, kde sú pridané neznačkové batérie a články nie sú overené, môže dôjsť k jej vznieteniu,“ vysvetľuje majiteľ internetového obchodu Pavel Šánek.

Foto: Hasičský zbor Plzeňského kraje

Ďalšie rady od odborníkov sú napríklad neopúšťať zariadenie počas nabíjania, či skladovať ho mimo priestorov s vyššou teplotou alebo vlhkosťou.