foto: Wikimedia, Pixabay

Najväčšia futbalová udalosť sezóny, Champions League 17/18, je už v plnom prúde.

Investície futbalových klubov dosahujú v posledných rokoch astronomické výšky, čo dokazujú aj posledné najdrahšie prestupy – Neymar odchádza z Barcelony do PSG za 222 miliónov EUR, ktorého kroky nasleduje aj Mbappe, ten však za “iba” 180 miliónov.

Na to, aby sme lepšie porozumeli rozmerom investícií, ktoré každoročne putujú do rozpočtov futbalových klubov, ShopAlike pre vás pripravilo analýzu transferov 10 víťazov súťaže Champions League a 10 najlepších európskych tímov. Od hodnoty tímov cez objemy peňazí za transfery až po úspechy v súťaži. Je za úspechom tímov naozaj iba fakt, ktorý z nich má plnšiu peňaženku?

Hodnota tímov

Analyozvali sme hodnotu víťazných tímov súťaže Champions League za posledných 10 rokov na základe údajov zo stránky Transfermarkt.com a objemu peňazí investovaných do futbalových transferov pre vystavanie celého tímu.

Vyhrať Champions League sa podarilo až dvom anglickým tímom za posledných 10 rokov – Manchester United a Chelsea. Keď sa pozrieme bližšie na zloženie tímov, vidíme, že hodnota tímu je postavená predovšetkým na dobre premyslených investíciách do jednotlivých hráčov. Real Madrid, ktorý súťaž vyhral 3-krát, nasledoval rovnakú stratégiu. Hodnota oboch tímov, odhadnutá na základe objemu investovaných peňazí do transferov je takmer identická.

Cena za gól

Pre výpočet ceny za gól sme sa zamerali na objem peňazí investovaných na hráčov za celý klub, ktorý sme predelili počtom gólov strelených počas Champions League sezóny. Výsledky ukázali významné strategické rozdiely: Real Madrid vďaka investíciám do hráčov ako Ronaldo, Bale, James a Kaka zaplatili za gól najviac (15-20 miliónov EUR/gól) zo všetkých víťazných tímov Champions League za posledných 10 rokov. Zatiaľ, čo napríklad Barcelona – víťaz súťaže v sezóne 2008/2009 s tímom zloženým aj z hráčov z ich mládežníckej akadémie zaplatil za gól iba 4 milióny EUR.

Investície vs. umiestnenie

Za posledných 10 rokov sa len 3 tímy dostali do užšieho výberu Champions League: Barcelona, Real Madrid a Arsenal Londýn, za ktorými nasledovali Bayern Mníchov a Chelsea z počtom účastí 9 a Manchaster United s ôsmimi. Zaujímavým faktom je, že kadý s tímov sa aspoň stal víťazom celej súťaže okrem Arsenalu Londýn, ktorý bol vylúčený už 7-krát v 16. kole.

Bližší pohľad na investície na transferovom trhu za posledných 10 rokov preukázal, že Manchester City a PSG mali najhorši výsledky spomedzi všetkých vybraných kádrov. Manchester City minul 1345 miliónov EUR na transfery a dostal sa 3-krát do 16. kola a 1-krát do semifinále narozdiel od PSG, ktorý minul 759 miliónov a bol eliminovaný 4-krát v štvrťfinále.

Súvaha futbalových transferov

Sávaha futbalových transferov predstavuje rozdiel medzi nákladmi investovanými do zmeny v kádroch a príjmov na transferových trhoch za posledných 10 rokov odčítaný od celkovej hodnoty tímu za rok 2016/2017.

Na základe výsledkov súvahy sú lídrami Arsenal Londýn s 330 miliónmi a Atlético s 395 miliónmi EUR. Zataľ, čo sa ale Atlético Marid dostal do finále dvakrát zo 4 turnajov, Arsenalu sa nepodarilo udržať nízke náklady a dobré výsledky. Londýnsky klub teda napriek úsiliu vedenia naďalej trpí nedostatkom svetových hráčov, ktorí dokážu otočiť veľké zápasy vo svoj prospech.

ShopAlike
PR ShopAlike
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy