Ak tiež patríte medzi tých, ktorých zrak zrovna silnou stránkou nie je a rozhodli ste sa pre zmenu vyskúšať kontaktné šošovky, prípadne ich nosíte...

Ak tiež patríte medzi tých, ktorých zrak zrovna silnou stránkou nie je a rozhodli ste sa pre zmenu vyskúšať kontaktné šošovky, prípadne ich nosíte už nejaký ten rôčik, robíte všetko tak, ako máte? Ak ste ich už teda skúšali, väčšina mala predpokladám pozitívne skúsenosti. Pri športe sú úplne ideálne, padajúce okuliare sú nielen otravou, ale takisto by ste ich mohli aj veľmi ľahko stratiť či poškodiť. Pri kontaktných šošovkách sa treba ale mať aj na pozore, zodpovednosť by nemala chýbať ani tu. Zoznámte sa s Chadom Groeschenom. Potápač, lezec a okrem iného aj prívrženec kontaktných šošoviek. Alebo vlastne len bol…

sosovky 1
Facebook.com / Chad Groeschen

Už či ste si šošovky zadovážili sami na základe odporúčaní priateľov či rodiny alebo ste to poctivo prekonzultovali s očným lekárom, určite ste okrem bežných upozornení a rád boli poučení aj o tom, že sa s nimi nemá spať. Z vlastnej skúsenosti viem, že to skutočne nie je nič príjemné. Chad nosil šošovky pravidelne, kúpal sa s nimi a občas s nimi dokonca aj spal.

Jedného dňa ho z ničoho nič začali svrbieť oči, pripisoval to ale alergii. Keď sa ale niektorú noc zobudil na to, ako na ľavé oko vidí len veľmi hmlisto a celé je to sprevádzané silnou bolesťou hlavy a nepríjemným tlakom, rozhodol sa navštíviť doktora. Správy od doktora ho ale rozhodne nepotešili… (Nasledujúce obrázky nie sú zrovna najpríjemnejšie.)

sosovky 2
Facebook.com / Chad Groeschen

Dozvedel sa, že to všetko zapríčinila baktéria „Pseudomonas“.

sosovky 3
Facebook.com / Chad Groeschen

Táto baktéria sa v šošovkách vyskytuje najmä vtedy, keď sú odložené na dlhší čas. Nosíte ich pravidelne a zodpovedne, alebo len raz za čas a …?

sosovky 4
Facebook.com / Chad Groeschen

Pokračovanie na ďalšej strane…