Ilu: Edyta Felcyn, (CC BY-ND 4.0)

Michaela Galambošová / / Veda
V susednom Česku pred pár rokmi vedci objavili doposiaľ neznámy druh dinosaura. Svoje taxonomické meno však dostal len pred pár dňami.

Určite aj vás poteší, keď sa dozviete o vedeckých úspechoch našich susedov. V českých Mezholezoch, v okrese Kutná hora, v roku 2003 vedci objavili prvú kosť dinosaura. Keďže išlo o doposiaľ neznámy druh, museli ho pomenovať. Výberom mena vzdali úctu mužom, ktorí stoja za pozornosť.

V roku 2003 vedci objavili 40-centimetrovú stehennú kosť, ktorú datovali do obdobia 94 miliónov rokov. Z toho čísla sa zatočí hlava nejednému z nás. Každopádne sa dostávame do obdobia druhohôr, pričom tento dinosaurus patrí do skupiny Iguanodontidae. Nejde však o dospelého jedinca, ale  15-ročného „tínedžera.“ Po namáhavej práci však vedcom ostala jedna milá povinnosť. Vymyslieť mu meno, ktorým sa tento prajašter zapíše do systematických tabuliek.

Pravdepodobný výzor mladého dinosaura, ktorý dostal systémové meno Burianosaurus augustai

Edyta Felcyn, (CC BY-ND 4.0)

Stehenná kosť, ktorú objavili v roku 2013 v českej dedinke Mezholezy

Czech iguanodontid fossil.JPG
Autor: Vladimír Socha (Meridas) – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Nakoniec sa vedci zhodli na mene Burianosaurus augustai, ktorého výberom sa rozhodli vzdať poctu Zdenkovi Burianovi, slávnemu ilustrátorovi, ktorého tvorbu si môžno pamätáte aj vy, a patológovi Jozefovi Augustovi. Vedecká verejnosť sa o tomto výbere dozvedela len 25. septembra, kedy vo vedeckom časopise Journal of Systematic Palaeontology vyšla nová popisná štúdia, v ktorej nájdeme tohto živočícha s novým systémovým menom. Spoluautorom štúdie je i český paleontológ Martin Mazuch z  Ústavu geológie a paleontológie PrF UK. Českej vedeckej komunite blahoželáme k úspechu a pevne veríme, že o tomto tvorovi sa raz budú učiť aj naše deti.

Pozri aj:

ahaonline.cz, osel.cz
0
Komentovať (0)