Brian Dowling

Michaela / / Série
„Kto nemal ryšavku, nevie čo je láska,“ vraví ľudová múdrosť, no dnes to nebudeme analyzovať. Ryšavky sú plné tajomstiev, ktoré fascinovali už nejedného umelca. A veru, niet sa čo čudovať.

Vlastniť ryšavú hrivu pred pár storočiami  asi nebolo bohviečo. Ich majiteľka väčšinu dostala jednosmerný lístok na hranicu či šibenicu. Dnes sú ryšavé vlasy skôr symbolom zmyslenosti než šikany a bosoriek. Krásne, jedinečné a originálne. Aj také sú červenovlásky. Projekt Redhead Beauty je toho dôkazom.

Nemecký fotograf Brian Dowling  má očividne slabosť pre červenovlásky. V sérií 130-ich fotografií sa snažil zachytiť ich podstatu. Tvrdí, že väčšina prirodzených ryšaviek sa v detstve stretáva so stereotypmi a jeho cieľom ich bolo porušiť. Svoju zbierku pomenoval Redhead Beauty (červenovlasá krása) je viac než výstižný.

Dievčatá si asi budú pamätať na najznámejšiu „ryšavku“ z knihy Anna zo Zeleného domu od Lucy Maud Montgomeryovej, ktorá sa dočkala aj filmového spracovania. Ako dievča sa stala terčom posmechu a šikany, čo sa žiaľ nestáva len fiktívnym hrdinkám. Anna mala zo svojich vlasov neskutočné komplexy, no ten pravý vedel oceniť ich krásu a jedinečnosť.

Brian počas troch rokov fotografoval červenovlásky z dvadsiatich rôznych krajín. Aby zachytil ich jedinečnosť a naturálnu krásu, fotil ich bez zásahu vizážistov či osvetľovačov, pričom výsledné fotografie upravoval len minimálne.

„Chcel som, aby bolo zrejmé, že fotografie odrážajú skutočné modelky. Ľudia, ktorí sa na ne dívajú, určite prehodnotia svoj postoj k červenovláskam,“ povedal fotograf, ktorý pravdepodobne narážal na to, že ryšavky sa neraz stali za svoju hrivu terčom posmechu. Prirodzene ryšavé vlasy sú v prírode vzácne. Spôsobuje ich mutácia génu MC1R, pričom ryšavými vlasmi disponuje menej než jedno percento celkovej populácie. A výnimočnosť je predsa veľký dar.

Pri pohľade na dych vyrážajúcu krásu ryšavých žien nebudete chápať, ako sa mohli stať niekedy obeťou šikany. „Všetci vieme, že šikana je bohužiaľ smutnou súčasťou každodenného života. Zaráža ma však a bolí,ako sa niekto môže vysmievať z toľkej krásy,“ dodáva fotograf.

Pozrite sa na výber fotografií, ktoré vás presvedčia, že červenovlásky sú jednoducho nádherné:

Alina & Nasťa, Ukrajina

Brian Dowling

Madelaine & Elainna, USA

Brian Dowling

Carmen & Willemijn, Holandsko

Brian Dowling

Gracie & Aoife, Írsko

Brian Dowling

Daria & Maša, Rusko

Brian Dowling

Kirstie & Sophie, Škótsko

Brian Dowling

Kristie & Jula, Nemecko

Brian Dowling

 Ricarda & Linda, Rakúsko

Brian Dowling

Beata, Varšava, Poľsko

Brian Dowling

Alisha, Odessa, Ukrajina

Brian Dowling

Natasha, Londýn, Veľká Británia: K ryšavým vlasom patria pehy. Aj kvôli ním sa červenovlásky stretávajú so šikanou

Brian Dowling

Breda, Holansko

Brian Dowling

Júlia, Mníchov, Nemecko: Autor uprednostňoval fotenie v prírode, aby tak zvýraznil prirodzenú krásu ryšaviek

Brian Dowling

Tieto ženy sú jednoducho neprehliadnuteľné

Brian Dowling

Brian s Jesiccou Chastain, Emmou Stone & Rebou McEntire

Brian Dowling

Autorovým cieľom bolo ukázať, že prirodzené červenovlásky nie sú vôbec škaredé káčatká. Práve naopak. Môžu byť hrdé na svoju ohnivú hrivu a krásu, ktorá dokáže uchvátiť. Sú neskutočne nádherné, nemyslíte?

Pozri aj: Slovenský fotograf Tomáš Paule zachytáva krásu ženských tiel tak, ako ste ju doteraz nevideli. Do jeho fotografií sa zamilujete

interez.sk (Michaela), independent.co.uk


Komentovať (0)