ilustračné foto: thecanary.com

Ľudia s homosexuálnou orientáciou žijúci v Čečensku, zažívajú mimoriadne náročné obdobie. Sú neustále prenasledovaní, väznení a často ich osud končí veľmi tragicky.

Koncentračné tábory sa nám spájajú najmä z obdobím 2. svetovej vojny. V týchto táboroch smrti nachádzali často svoj koniec menšiny, politickí väzni, a tiež homosexuáli. Aj keď sa nám takéto tábory spájajú najmä s nacistickým Nemeckom, podobné tábory by sme v tom období našli aj v Rusku, resp. vo vtedajšom Sovietskom zväze. Ako sa ale ukazuje, takéto tábory nie sú len temnou škvrnou histórie. Vypovedajú o tom svedkovia, ktorí z takých táborov zriadených v Čečensku ušli. Ak ste homosexuál, žiť v Čečensku by ste rozhodne nechceli.  

Podľa výpovedi svedkov, sa v Čečensku nachádzajú koncentračné tábory, kde sú väzni mučení elektrickým prúdom a brutálnou bitkou, ktorá sa neraz končí aj smrťou. Tieto informácie vyplávali na povrch po tom, ako bolo minulý týždeň v Čečensku zadržaných 100 gayov a traja boli zabití. Jeden z koncentračných táborov pre homosexuálov sa nachádza v meste Argun.

Homosexuáli sú v táboroch natlačení v malých miestnostiach, bežne po 30 až 40 mužoch. Výsluchy, pri ktorých majú odhaľovať ďalších členov komunity gayov, sa nezaobídu bez mučiacich praktík, za ktoré by sa nehanbili ani dozorcovia z nacistických koncentračných táborov. Bežné sú brutálne bitky a mučenie elektrinou. Jeden z väzňov, ktorý z tábora ušiel, vypovedal, že aby ho policajti ešte predtým do tábora neodviedli, musel platiť úplatky vo výške tisícov rubľov (16,50 eur) mesačne. Nepomohlo.

Rusko sa už dlhšiu dobu vyhraňuje voči homosexuálom. Nie je tomu tak dávno, keď bol prijatý zákon, ktorý zakazuje propagovať inú ako heterosexuálnu orientáciu. V Čečensku, v autonómnej republike Ruskej federácie, kde žije veľké množstvo moslimov, je situácia ešte tvrdšia ako v Rusku.

wikimedia.org

Čečenský prezident Razman Kadyrov je dlhodobým spojencom ruského prezidenta Vladimíra Putina. Kadyrovov režim čistky popiera a ako dôvod uvádza, že nemôžu prenasledovať niekoho, kto sa v Čečensku nenachádza. Kadyrov totiž tvrdí, že v Čečensku homosexuáli nie sú, a tým pádom ich nemôžu ani prenasledovať. Čečenská spoločnosť je prísne konzervatívna a sú prípady, keď homosexuálov udávajú aj vlastní príbuzní a pokladajú to za prejav cti. Neraz sa stane,že samotná rodina dokonca homosexuálneho príbuzného zavraždí. Čečenské súdy sa o takéto prípady nezaujímajú.

Alexander Artemyev z ruského Amnesty international povedal: „Môžeme len vyzývať ruské orgány, aby prešetrili tieto udania. S homosexuálmi sa v Čečensku zaobchádza mimoriadne kruto a sú sústavne prenasledovaní. Prirodzene majú strach o tom hovoriť, aby si ešte viac nepriťažili.“ 

Pozri aj: Táto séria mrazivých fotografií z Osvienčimu vám pripomenie, prečo sa história už nikdy nesmie zopakovať

interez.sk (mmm), dailymail.co.uk
Príbehy
0
Komentovať (0)