Foto: TASR/AP (Pavel Golovkin)

Všetka jeho korešpondenčná komunikácia s právnym tímom bude predmetom trojdňových kontrol zo strany personálu väznice.

Spojené štáty v piatok obvinili ruských predstaviteľov z porušovania práv väzneného opozičného politika a kritika Kremľa Alexeja Navaľného. Reagovali tak na skutočnosť, že väzenské orgány ho nedávno zbavili práva na zachovanie dôvernosti dokumentov, ktoré si posúva so svojimi právnymi zástupcami a kritizovali tiež jeho opakované umiestňovanie na samotku.

„Spojené štáty sú hlboko znepokojené eskalujúcim svojvoľným zasahovaním ruskej vlády do práv Alexeja Navaľného,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí USA, z ktorého cituje agentúra AFP.

Kontroluje sa aj jeho korešpondencia

Navaľnyj (46) vo štvrtok cez svojich právnikov na Twitteri priblížil, že všetka jeho korešpondenčná komunikácia s právnym tímom bude predmetom trojdňových kontrol zo strany personálu väznice.

„Toto zasahovanie, spolu s opakovaným presúvaním na samotku za údajné malé priestupky, je ďalším dôkazom politicky motivovaného obťažovania,“ píše sa ďalej vo vyhlásení amerického rezortu diplomacie. Podľa neho toto počínanie poukazuje na „neistotu a strach (Moskvy) pred tými, ktorí hovoria pravdu“.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Ned Price podľa agentúry Reuters znova vyzval na okamžité prepustenie Navaľného z väzenia.

Navaľnyj na súde Foto: Евгений Фельдман / Новая газета, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časté umiestňovanie na samotku

Navaľnyj, ktorý si odpykáva trest neďaleko mesta Vladimír zhruba 200 kilometrov od Moskvy, v posledných týždňoch informoval, že ho viacnásobne preložili na samotku. Chceli ho tak okrem iného potrestať napríklad za to, že sa pokúsil vo väzení založiť odborovú organizáciu.

Navaľnyj si odpykáva 11,5-ročný trest za porušenie podmienok podmienečného trestu, finančný podvod a pohŕdanie súdom. Ako tvrdí, všetky obvinenia voči nemu sú vykonštruované a slúžia ako zámienka na zmarenie jeho politických ambícií a jeho umlčanie.

Najnovšie články