Foto: Profimedia

Ruské jednotky ich zadržali v apríli v juhoukrajinskom prístavnom meste Mariupol.

Dvaja britskí občania a jeden Maročan, ktorí boli proruskými separatistami na východe Ukrajiny odsúdení na trest smrti, pripravujú proti tomuto verdiktu odvolania.

Vo štvrtok o tom informovala americká spravodajská televízia CNN, ktorá sa odvolala na správu ruskej štátnej tlačovej agentúry TASS.

Úrady samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR), vyhlásenej v roku 2014 proruskými separatistami na východe Ukrajiny, uviedli, že títo traja muži boli žoldniermi bojujúcimi na strane ukrajinskej armády.

Foto: Profimedia

Ruské jednotky ich zadržali v apríli v juhoukrajinskom prístavnom meste Mariupol. Začiatkom júna boli súdom Doneckej ľudovej republiky odsúdení na smrť. Ruská štátna agentúra RIA Novosti informovala, že budú popravení zastrelením.

Odmietli vinu

Odsúdení Shaun Pinner, Aiden Aslin a Bráhím Saadún pred súdom odmietli vinu, ktorú im pripísala samozvaný súd. Tvrdia, že ako príslušníci ukrajinskej armády sú vojnovými zajatcami a vzťahuje sa na nich preto Ženevská konvencia.

Pinnerova právnička pre agentúru TASS, monitorovanú televíziou CNN, uviedla, že jej tím pripravuje dokumenty na podanie odvolania, a dodala, že ak bude zamietnuté, podajú žiadosť o milosť.

Foto: Profimedia

Britská stanica BBC pritom v stredu večer informovala, že Aslin v telefonáte so svojimi príbuznými povedal, že podľa vyjadrení svojich väzniteľov „sa mu čas kráti a (jeho) poprava bude vykonaná“. Väznitelia tiež uviedli, že predstavitelia Spojeného kráľovstva sa nepokúsili vyjednávať v Aslinovom mene.

BBC však uviedla, že britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová je v kontakte so svojím ukrajinským rezortným kolegom Dmytrom Kulebom a vyhodnocujú úsilie vynakladané na prepustenie vojnových zajatcov zadržiavaných proruskými úradmi. Zhodne pritom konštatovali, že rozsudky smrti vynesené súdom v DĽR nemajú právnu legitimitu.

0
Uložiť článok
Komentovať