Foto: SITA/AP

Napriek vysokému dennému prírastku sa opatrenia budú uvoľňovať.

Počet prípadov nákazy variantom delta nového koronavírusu v Spojenom kráľovstve vzrástol za necelý mesiac takmer štvornásobne. Vyplýva to z nových údajov, ktoré v piatok zverejnil Anglický úrad verejného zdravotníctva (PHE).

Celkovo už bolo v krajine hlásených 161 981 nakazených variantom delta, ktorý sa pôvodne začal šíriť v Indii. Oproti predchádzajúcemu týždňu stúpol počet infikovaných týmto variantom o 46 percent. Počet hospitalizovaných však rastie pomalším tempom, čo odborníci pripisujú vysokej úrovni zaočkovanosti obyvateľstva.

Foto: SITA/AP

Rekordné počty nakazených

Delta v súčasnosti zapríčiňuje približne 95 percent nových prípadov nákazy koronavírusom v Británii. Od 9. do 30. júna sa počet nakazených variantom delta v Spojenom kráľovstve zvýšil takmer štvornásobne – zo 42 323 na 161 981. Drvivú väčšinu prípadov (potvrdených alebo pravdepodobných) evidujú v Anglicku (vyše 148 000), z ostatných súčastí Spojeného kráľovstva je najviac infikovaných v Škótsku (viac ako 10 000).

Počet obyvateľov Veľkej Británie, ktorí dostali prvú dávku očkovacej látky proti koronavírusu, už stúpol nad 45 miliónov. Znamená to, že prvú dávku vakcíny už dostalo 85,5 percenta dospelej populácie.

Masívne uvoľnenie opatrení

Zákon nebude od obyvateľov Británie od 19. júla vyžadovať nosenie rúšok v uzavretých verejných priestoroch a zachovávať odstup vo vzdialenosti najmenej jedného metra, povedal v pondelok britský premiér Boris Johnson. Informuje o tom agentúra AP.

Foto: SITA/ AP

Johnson tak potvrdil plány opätovne otvoriť spoločnosť napriek nárastu počtu prípadov koronavírusu. Právne sankcie budú podľa neho nahradené „informovanými rozhodnutiami“ po tom, čo krajina vstúpi do konečnej fázy uvoľňovania lockdownu. Podľa neho by to malo platiť od 19. júla, finálne rozhodnutie o tom však padne 12. júla.

Na základe tohto rozhodnutia môžu Briti po niekoľkých mesiacoch odložiť rúška, aj keď v obchodoch a prevádzkovatelia dopravy môžu ich nosenie naďalej vyžadovať, pripomína AP. Môžu byť tiež odporúčané v niektorých uzavretých priestoroch.

V Británii zaznamenali viac než 128.000 úmrtí spojených s koronavírusom, čo je najvyšší počet obetí v západnej Európe, pripomína agentúra AFP. Krajina potvrdila, že súčasný nárast prípadov nákazy je spôsobený vysoko nákazlivým koronavírusovým variantom delta, ktorý prvýkrát objavili v Indii.

Variant delta je v súčasnosti v Británii za takmer všetkými prípadmi ochorenia COVID-19, masová vakcinácia však zastavila nárast počtu hospitalizácií či úmrtí.

0
Uložiť článok
Komentovať