interez.sk, Zuzka Šefčovičová

Michal Blaško / / Kultúra
Majáles ponúkne niekoľko hodín živých koncertov, ale aj celý rad sprievodných podujatí, z ktorých viaceré sú neodmysliteľnou súčasťou festivalu už od jeho vzniku v roku 2008.

Obľúbený mestský viacžánrový festival Bratislavský majáles napíše už presne o mesiac svoju jubilejnú kapitolu. Okrúhly desiaty ročník sa bude konať počas troch dní od piatku 5. mája do nedele večera 7. mája 2017 v tradičnom priestore Tyršovho nábrežia na pravom dunajskom brehu.

Koncertný program majálesu, ktorý sa každoročne teší najväčšej obľube u návštevníkov festivalu, začne v piatok 5. mája krátko po 17:00 h a otvorí ho progresívne trio z Prešova Fúzy Múzy, ktoré svoju hudbu charakterizuje ako psycho-thriller. Po nich vystúpi jeden z najaktuálnejších predstaviteľov slovenskej raperskej scény Tóno S., ktorý je známy typickým vtipným nádychom rapovania bez zbytočných vulgarizmov. Už niekoľko mesiacov na youtube boduje jeho skladba “Neublížil som”.

V piatok večer bude hlavné pódium patriť dvom uznávaným formáciám bratislavskej nezávislej hudobnej scény. Saténové Ruky sa podľa vlastných slov považujú za “nesprávnu odpoveď na britpop a správnu odpoveď na slovenský pop a český underground.” Návštevníci koncertov ich hudbu charakterizujú ako niečo medzi Lasicom, Satinským a Joy Division. Finále prvého dňa obstará Billy Barman, čerstvo ovenčený cenou Radio Head Awards za album roka “Dýchajúce obrazy”, ako aj koncertným turné “Veľký čínsky tour”, v rámci ktorého sa predstavia dokonca v pražskej Lucerne.

V sobotu 6. mája už od 15:30 h vystúpi postupne až päť kapiel, ktoré reprezentujú rôzne žánre slovenskej hudobnej scény, vrátane indie folku, hiphopu, reggae, ska a punku. V tejto chvíli sú potvrdené koncerty Genius Locci, Vec, Medial Banana a Para. Organizátori majú ešte miesto pre jedného interpreta, ktorý bude doplnený neskôr.

Sobotňajší program odštartuje hudobný projekt dvoch sestier Ely a Kery Genius Locci. Vlani im vyšiel debutový album “Presence”, v roku 2014 získali na RHA cenu pre objav roka. Medzitým odohrali so svojím príjemným indie folkom spievaným v angličtine množstvo klubových koncertov, ale aj veľké festivaly ako Pohoda a Grape.

Žijúca legenda slovenskej hiphopovej scény Vec sa vracia na májales po niekoľkých rokoch. Vec alias Branči Kováč je DJ, raper a beatmaker, ktorý sa na hudobnej scéne pohybuje od konca 90-tych rokov. Ako DJ sa prebojoval na svetové finále DMC v Londýne v roku 2001. Neskôr začal vydávať veci pod vlastným pseudonymom a jeho albumy Dobré ráno (2005), Funkčný veterán (2008) a Stereo farbo slepo (2012) mu priniesli mnoho príležitostí ukázať sa na pódiách hlavne na Slovensku a v Čechách. Na majáles si odskočí zo svojho aktuálneho turné, ktorým podporuje posledný EP album “Domáce potreby”.

Na hlavnom pódiu ho v sobotu večer vystriedajú miláčikovia bratislavského majálesu Medial Banana. Tí vlani na Jamajke natočili dokument a nahrali niekoľko nových skladieb, ktoré vyšli v podobe kompilačného albumu “Inna Jamdown”. Na majálese sa celkom určite predstavia so svojím novým koncertným programom so všetkými overenými hitmi, ako aj novými songmi. Záver soboty bude patriť skupine Para. Zopakuje si pozíciu headlinera z vlaňajška, ale to zrejme nikomu vadiť nebude. Para v prvej polovici tohto roku prakticky nekoncertuje, jej live vystúpenie na majálese bude jedinečné, aj s novými skladbami “Linda” a ”Žiadne slová, iba činy”.

Aj v hlavnom nedeľňajšom koncertnom programe, ktorý začne krátko po 15:00 h, vystúpi päť interpretov. Svoju premiéru na festivale absolvuje La3no Cubano – multižánrová slovenská kapela, fungujúca od roku 2005. La3no Cubano je dobre namiešaný worldmusic koktejl so sviežou príchuťou slovenského folklóru. Ďalšimi nováčikmi na festivale budú Vrbovskí víťazi – hudobno-pracovná skupina z Vrbového, ktorú tvoria Braňo Jobus a jeho “pán brat” Andrej Budislav Jobus, ktorý dokáže obslúžiť inštrumentár bizarných, prevažne dýchacích hudobných nástrojov, zhotovených zásadne len z umelohmotných rúrok, rúr, hadíc, plastikových fliaš a starého vysávača. Každé vystúpenie Vrbovských víťazov v prítomnosti pána predsedu Kriak-u je koncertnou udalosťou, ktorú sprevádzajú salvy skutočného i hudobného smiechu.

Koncertné finále festivalu zverili organizátori dlhoročnej bratislavskej prvej hudobnej lige. Po niekoľkých rokoch bude patriť hlavné podium majálesu kapele LePayaco. Pôvodné trio Sloboda-Stempel-Vitéz doplnené o gitaristu Tomáša Vagaského odohrá “best of” koncert so svojimi najväčšími hitmi, ako aj skladbami z výborného posledného albumu “Dnes je ten deň”, ktorý vyšiel v lete 2015. Aj skupina Vidiek s frontmanom Jankom Kuricom sa na majáles vracia po niekoľkých rokoch. Práve na majálese v roku 2010 recesisticky ohlásila šokovanému publiku koniec svojej kariéry, aby v roku 2015 prekvapila po dvanástich rokoch novým materiálom na albume “Vidiek s oblohou”. Pocty posledného koncertu pred ohňostrojom sa po prvý raz dostane kapele, ktorá naopak hrala doteraz ako jediná na všetkých predchádzajúcich deviatich ročníkoch festivalu. Hex je zárukou výbornej nálady, spŕšky hitov, ktoré dokáže odspievať celé nábrežie a “hexáci”sľubujú, že prekvapia aj zopár novými skladbami, ktoré na jar usilovne nahrávali v pražskom štúdiu.

Súčasťou tohtoročného Bratislavského majálesu budú opäť viaceré sprievodné akcie.

Svoj stan bude mať na majálese Café Európa – ideálny priestor na diskusiu o témach, ktoré sa týkajú jednotlivca, ale majú európsky rozmer. V programe nechýba ani priateľská cyklojazda určená všetkým hobby cyklistom “Župná dvadsiatka”, detská zóna s programom pre deti aj dospelých, adrenalínová zábava Bumperball, fotostena BTB, ako aj stánky viacerých občianskych aktivít. O pitný režim návštevníkov majálesu sa postará veľká gastrozóna Festivalová Kozlovna open air pub s čapovaným Velkopopovickým Kozlom.

Vyvrcholením festivalu bude takmer desaťminútový ohňostroj s hudobnou kulisou na motívy slávneho valčíka od Johana Straussa “Na krásnom modrom Dunaji”, odpaľovaný priamo z plavidla uprostred Dunaja. Ohňostroj bude možné sledovať z oboch brehov. Vypukne v nedeľu 7. mája večer po poslednom prídavku od Hexu, orientačne okolo 21:45 h.

Bratislavský majáles organizuje rovnomenné občianske združenie pod záštitou a s podporou Hlavného mesta SR Bratislava, Bratislavského samosprávneho kraja, Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, mestskej časti Staré Mesto a Bratislava Tourist Board.

Vstup na všetky podujatia je voľný.

TS OZ Bratislavsky majales
Komentovať (0)