Foto: Wikimedia.org

Kiež by takýchto druhov bolo oveľa viac!

Leopard snežný to mal naozaj namále. Toto nádherné zviera stálo na pokraji svojej existencie. Všetko však nasvedčuje tomu, že sa mu darí oveľa lepšie. Už nepatrí do kategórie ohrozených druhov, ale vedci tento druh preradili medzi zraniteľné zvieratá.

A je to naozaj dobrá správa pre všetkých milovníkov prírody. Na svete síce máme tisíce rôznych druhov, avšak by bola škoda prísť o ich variabilitu. Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (International Union for the Conservation of Nature – IUCN) nedávno zverejnila správu, v ktorej tvrdí, že leopard snežný viac nie je ohrozeným druhom. Do tejto najrizikovejšej kategórie sa však dostal kvôli svojej vzácnej kožušine, ktorá lákala nejedného lovcu kožušín. A na tohto tvora poľovali až tak dychtivo, až ho takmer vykynožili.

Uncia uncia.jpg
Foto: CC Wikimedia.org (Bernard Landgraf)

Predpokladá sa, že v Himalájach žije minimálne 4 000 dospelých jedincov leoparda snežného. Ich presný počet je však ťažké určiť, a to najmä kvôli vysokohorskému prostrediu, v ktorom žijú. Avšak preradenie leoparda snežného do menej rizikovej kategórie však nie je znamením, že tieto zvieratá nie sú v nebezpečenstve. Ich počet stále klesá, no nie tak rapídne, ako doposiaľ. Do kategórie ohrozených druhov zvierat sa leopard snežný dostal v 70. rokoch minulého storočia. Podľa IUCN sa tam zviera dostane, keď počet dospelých jedincov klesne pod hranicu 2 500. Tak sa zdá, že leopardi si môžu trochu vydýchnuť. Sú nádherné. Škoda, že pytliaci a lovci si to vysvetľujú po svojom.

Pozri aj: More po hurikáne vyplavilo na pláž toto desivé a tajomné zviera. Ostré zuby, žiadne oči a nikto netuší, čo to vlastne je

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy