Foto: TASR/AP

Keňan Kelvin Kiptum mal len 24 rokov, no bol držiteľom svetového rekordu v maratóne.

K tragickej nehode došlo včera, kedy v Keni na ceste v aute zahynul maratónec Kelvin Kiptum a spolu s ním aj jeho tréner Gervais Hakiziman, informuje BBC.

Rekord pokoril v októbri minulý rok v Chicagu, kedy tento člen skupiny nových atlétov zabehol maratón za neuveriteľné 2 hodiny a 35 sekúnd. Spolu s krajanom Eliudom Kipchogeom sa mali zúčastniť aj olympijských hier, ktoré sa uskutočnia v Paríži koncom tohto roka. Patril k hlavným favoritom na zisk zlatej medaily.

K dopravnej nehode došlo v nedeľu približne o 23:00 miestneho času, informuje ďalej BBC. Polícia uviedla, že za volantom sedel práve Kiptum a zrejme stratil kontrolu nad vozidlom, ktoré sa následne prevrátilo. V aute sedela aj žena, ktorá bola prevezená do nemocnice.

Kiptumov priateľ Kenneth Kimaiyo pre AP povedal, že prišiel na miesto nehody krátko po tom, čo sa stala. Zistil, že Kiptuma vyhodilo z auta, ktoré malo rozbitú strechu a vyrazené dvere.

Chcel zabehnúť maratón pod 2 hodiny

Kiptum sa mal pokúsiť zabehnúť v Rotterdame maratón pod dve hodiny, čo je čas a aj výkon, ktorý sa nepodarilo nikdy dosiahnuť v otvorenej súťaži. Patril medzi novú skupinu kenských atlétov, ktorí začali svoju kariéru na ceste, čím sa vymanili z minulej tradície atlétov začínajúcich na dráhe.

Foto: SITA/AP

Jeho tréner Hakizimana mal len 36 rokov a rovnako bol bežcom, pričom teraz sa venoval už len trénovaniu Kiptuma. Mesiace mu pomáhal, aby dosiahol svetový rekord.

Poznal som ho, keď bol ešte malý chlapec, keď bosý pásol dobytok,“ spomínal Hakiziman na udalosti minulý rok. „Bolo to ešte v roku 2009, kedy som trénoval neďaleko farmy jeho otca a musel som ho odháňať, lebo mi začínal šliapať na päty,“ povedal vtedy. „Teraz som mu vďačný za jeho úspechy.“

Šéf Svetovej atletiky Sebastian Coe kondoloval medzi prvými. „Sme v šoku z devastujúcej straty Kelvina Kiptuma a jeho trénera Gervaisa Hakizimanu. „S najhlbším smútkom v menej Svetovej atletiky vyjadrujem sústrasť rodine mŕtvych, ich priateľom, tímovým kolegom aj celému kenskému národu,“ napísal Sebastian Coe na platforme X. „Obrovská strata pre nás všetkých,“ reagoval elitný kenský bežec nedávnej minulosti David Rudisha, dvojnásobný olympijský víťaz na 800 m.

Uložiť článok

Najnovšie články