Nie vždy sa všetko podarí, občas sa stane, že urobíme väčší či menší prešľap.

Zlyhania sú vždy nepríjemné, je však len na nás, ako sa rozhodneme. Či z toho vyviazneme so sklonenou hlavou a nahnevaní, alebo si z toho vezmeme ponaučenie a pohneme sa ďalej. Aj keď je ťažko uveriteľné, že by zlyhanie mohlo mať aj nejaké pozitíva, v tomto článku vám ich ukážeme až 11. Všetko, čo musíte urobiť, je využiť ich vo svoj prospech.

Zlyhanie pomáha rozvíjať zmysel pre humor

Ak nie ste práve ten typ človeka, ktorý by náročné situácie zvládal s humorom, skúste používať afirmácie. Vyslovujte ich, ako keby sa to už bolo stalo, napríklad: „Som sebavedomý/á!“, alebo „Darí sa mi dobre!“.

brightside.me

Učíme sa akceptovať samých seba

Často predstierame, že sme niečo, čo v skutočnosti nie sme, len aby sme ohromili iných. To môže byť poriadne stresujúce. Skúste radšej meditáciu. Vyberte si techniku najvhodnejšiu pre vás a nahliadnite do vlastného vnútra.

brightside.me

Zlyhania zbližujú priateľov

Obklopte sa ľuďmi, ktorí stimulujú vašu myseľ. To na vás bude podvedome pozitívne pôsobiť. Ďalšia vec, ktorá vám pomôže udržať veci pod kontrolou, je pripomienkovač v kalendári. Zapisujte si tam všetko dôležité.

brightside.me

Zlyhania precvičujú myseľ

Vnímajte prekážky ako úlohu a nahraďte negatívne myšlienky proaktívnymi. Namiesto „Nedokážem si s ním vychádzať!“ sa skúste opýtať „Ako sa s ním môžem zblížiť?“ Zmeňte „Toto nemá riešenie,“ na „Čo som ešte nevyskúšal/a?“

brightside.me

Zlyhania nám pomáhajú nájsť sa

Rýchle a ľahké rozhodnutia vám pomôže urobiť Descartesov štvorec. Spýtajte sa sami seba 4 otázky:

  • Čo nastane, ak sa stane toto?
  • Čo nastane, ak sa to nestane?
  • Čo nenastane, ak sa to stane?
  • Čo nenastane, ak sa to nestane?

Akonáhle si odpoviete a všetko zanalyzujete, rozhodovanie bude omnoho jednoduchšie.

brightside.me

Nové skúsenosti

Analyzujte svoje akcie, aby ste sa vyhli budúcim zlyhaniam. Reflektujte, potom sa sami seba pýtajte:

  • Čo sa stalo?
  • Čo som cítil/a?
  • Aké sú výhody a nevýhody tejto situácie?
  • Čo môžem nabudúce urobiť pre čo najlepší výsledok?
brightside.me

Učíme sa byť dobrí v nových veciach

Ak zlyháte, nezúfajte! Radšej premýšľajte. Spíšte si všetky spôsoby, ktorými môžete dosiahnuť svoj cieľ, aj tie najbizarnejšie. Analyzujte ich a zvoľte si ten, ktorý vám vyhovuje najviac.

brightside.me

Učíme sa zvládať svoje povinnosti lepšie

Aby ste si svoje úlohy naplánovali a dotiahli do konca, použite Eisenhowerov matrix. Všetky povinnosti si spíšte a rozdeľte ich na kategórie: urgentné a veľmi dôležité, nie urgentné ale dôležité, urgentné ale nedôležité, nie urgentné a nedôležité. Tak budete vedieť, čomu venovať pozornosť najprv.

brightside.me

Usporiadanie priorít

Aj malé úlohy nám pomáhajú dosiahnuť veľké ciele. Určite si v živote nejaký hlavný cieľ a istú škálu priorít. Každej položke priraďte číslo podľa dôležitosti: zdravie, práca, láska, peniaze, priateľstvo, zábava, kreativita. Tak si priority zoradíte a vyhnete sa zlyhaniam v dôležitých oblastiach.

brightside.me

Spoznáme nových ľudí

Istá teória tvrdí, že nepriamo poznáme každého na tejto planéte. Aj keď váš priateľ nemusí poznať osobu, ktorá vám v problémovej situácii pomôže, priateľ vášho priateľa ju poznať môže. Nikdy neviete. Napokon predsa len niekoho nájdete!

brightside.me

Dosahovanie nových úspechov

Zlyhanie nás motivuje vytýčiť si nové ciele a aj ich dosiahnuť.

brightside.me

Pamätajte si, život nie je dokonalý, ale zlyhania nám ho občas môžu pomôcť vylepšiť.

Pozri aj: Viete, ako spoznáte hlúpeho človeka? Freud má skvelú radu, ktorú zhrnul do jedinej vety

brightside
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy